İkinci trimester dikoryonik diamniyotik ikiz gebeliklerde fetal timüs volümünün preterm eylem ile ilişkisi
The relationship between fetal thymus volume and preterm birth in dichorionic diamniotic pregnancies at second trimester
  1. Tez No: 614276
  2. Yazar: HİDAYET ŞAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEDA GÜVENDAĞ GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Preterm doğum, özellikle ikiz gebelikler olmak üzere tüm gebeliklerde perinatal morbidite ve mortalitenin en önemli nedenidir. Etyolojisinde pek çok faktör rol alsada immünolojik faktörlerin preterm eyleme yol açtığı bilinmektedir. Timus dokusunun işlevi gereği fetal immun cevaptan sorumlu olduğu bilindiğinden, bu çalışmadaki temel amaç; dikoryonik diamniyotik ikiz gebeliklerde ikinci trimester döneminde bakılan fetal timus volümünün, preterm doğumu öngörmede bir belirteç olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif klinik bir araştırma niteliğindedir. 01 Şubat 2018- 31 Ocak 2019 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na gebelik takibi için başvuran herhangi risk faktörü içermeyen 18-24. gebelik haftasında toplam 32 dikoryonik-diamniyotik ikiz gebe kadın çalışmaya dahil edildi.Tüm katılımcıların yaş, gravida, parite,gebelik haftası, BMI, fetal biyometrik ölçümler, EFW, servikal uzunluk kaydedildi. Ultrasonografiye entegre VOCAL programı kullanılarak her bir fetüs için ölçülen fetal timus volümleri kaydedildi. Olgular gebelik sürecinde takip edildi ve doğumun olduğu gebelik haftası, preterm doğum yapıp yapmadıkları, yenidoğan ağırlığı, cinsiyeti, kord kan gazı sonuçları her bir ferüs için ayrı ayrı kaydedildi. Olgu verileri SPSS 13.0 programına aktarılarak değerlendirldi. Student-t test ve Ki-kare Testi ile istatistiksel analiz yapıldı ve sınır değer belirlemede ROC curve analizi kullanıldı. Preterm doğum yapan olgular ile miadında doğum yapan olguların verileri karşılaştırıldı. Bu kapsamda fetal timus hacminin preterm doğumutahmin etme durumu binary logistic regresyon analizi kullanılarak test edildi.P değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Preterm delivery is the most important cause of perinatal morbidity and mortality in all pregnancies, especially twin pregnancies. Although many factors play a role in the etiology, it is known that immunological factors cause preterm action. thymus tissue is responsible for fetal immunity due to its function. The aim of this study was to investigate whether fetal thymus volume measured in the second trimester of dichorionic diamniotic twin pregnancies is a predictor of preterm delivery. Materıal and Methods:This study is a prospective clinical study. Between February 2017- January 2019, 18-24th week a total of 32 dichorionic-diamniotic twin pregnant women were included in the study.Age, gravida, parity, gestational week, BMI, fetal biometric measurements, EFW, cervical length of all participants were recorded.The fetal thymus volumes measured for each fetus were recorded using the VOCAL program integrated to the ultrasonography.The cases were followed up during pregnancy and the gestational week at delivery, whether they gave birth to preterm delivery, newborn weight, sex, and cord blood gas results were recorded separately for each fetus.Case data were analyzed by SPSS 13.0 program. Statistical analysis was performed with Student-t test and Chi-square test and ROC curve analysis was used to determine the cut-off value. The data of preterm labor and term delivery were compared. In this context, the predictive status of preterm birth of fetal thymus volume was tested using binary logistic regression analysis. P value