Memlük sistemi ve Memlük Devleti'nin kuruluşu
Mamluk system and establishing of the Mamluk State
- Tez No: 61431
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞEŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET İnsanlık tarihi boyunca, bütün ülkeler için ordu devletin en önemli kurumu kabul edilmiştir. Ortaçağ İslam Devletleri de ordularına çok büyük ehemmiyet vermişler ve memlûk sitemi sayesinde çok güçlü ordulara sahi olmuşlardır. Memlûk sistemi, İslam dünyasının ve medeniyetinin korunmasında önemli katkılar sağlamıştır. Memlûk askerî sisteminin özellikle karada Hıristiyan Avrupa'nın aşın güçlenmesini erteleyen büyük katkıları olmuştur. Bu yüzden bu çalışmamızda konu sadece 1250-1517 arasında süren Memlûk Devleti'ndeki Memlûk sisteminin tartışılmasıyla sınırlanmamıştır. Bu 250 yıl kadar sürmüş olan dönemin sınırlarının dışında, asırlara ulaşan evveli ve sonrasındaki gelişmelerle birlikte, Memlûk sistemi, her yönüyle bu çalışmada incelenmiştir. Köle toplanması, bunların çarşılarda satışı, tabakalardaki eğitimleri, azat edilişleri ve furusiyye idmanları anlatıldıktan sonra memlûklerin askeri açıdan değerlendirilmesine ağırlık verdik. Vardığımız sonuçlara göre bu kurum, Ortaçağda eski dünyanın üç kıtasında; Asya, Afrika ve Avrupa'da, diğer tasavvur edilebilir sosyo-askeri sistemlerin en üstünü ve en faydalısıdır. Bu bakımdan, bu askeri kurum İslam medeniyeti için çok özel bir olay olarak karşımıza çıkmaktadır. 136
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was accepted that the army was the most important institution of the state by all of the countries along the history of the human being. The states those of do not give importance to the army, are condemned to be occupied. The states which have not a strong army, can not defend itself and its posessions. The Islamic states of the middle ages which have been recognized the reality of the importance of the army, attributed great importance and care to their army. The Mamluk army system provided new methods in the defending of the Islamic world. Especially they have been become useful in the land in terms of delaying action of the strenghtening of the Christian Europe. Therefore The subject of this study is not limited by the argumentation of the Mamluk system of the Mamluk state in years between 1250-1517. Except the era of 250 years, it was pointed out that the principals which relates the being of the Mamluk phenomenon that reaches the centuries. 137