Bir Sturm-Liouville probleminin spektral analizi
Spectral analysis of a Sturm-Liouville problem
  1. Tez No: 614334
  2. Yazar: ŞÜKRÜ OYNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA KIZILBUDAK ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür özeti, tezin amacı ve hipotezi verilmiştir. İkinci bölümde tez içinde kullanılmış olan teoremler ve gerekli ön bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde özdeğer ve özvektör üzerine temel teorem ve ispatları verilmiştir. Dördüncü bölümde ω(λ) için asimptotik yaklaşım formülü ile özdeğer ve özfonksiyonlar için asimtotik formüller elde edilmiştir Beşinci bölüm ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four sections. In the first section literature summary and the purpose of the thesis are given. In the second section, theorems used in the thesis and the necessary preliminary information are given. In the third section, basic theorems and proofs on eigenvalues and eigenvectors are given. In the fourth chapter, the asymptotic approximation formula for ω(λ) and asymptotic formulas for eigenvalues and eigenfunctions are obtained. Fifth chapter consists of conclusions and suggestions.