Schubert'in solo piyano eserleri üzerine bir araştırma
Research on Schubert's solo piano masterpieces
  1. Tez No: 61437
  2. Yazar: MELİN MOLLA
  3. Danışmanlar: PROF. METİN ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Her şeyden önce şarkıları ile, daha sonra da, senfonik müzik ve piyano eserleri ile tanınan SCHU BERT' in en önemli piyano eserleri, doğaçlamaya dayanan kısa ve serbest parçalarıdır.“Moments muzicaux”adını taşıyan bu parçalarda Schubert çok kısa bir sürede olağanüstü lirik, şiir dolu, yada fırtınalı, dramatik bir atmosfer yakalayabilmiştir. Bu eserleri ile besteci romantizmin gerçek öncüsü olmuştur. Schubert, zamanının çağdaş konser piyanistliği- ne hiç yanaşmadı. Bunun nedeni çocukluğunda sağlam bir piyano eğitimi görmemiş olmasıydı. Özel mektuplaşmalarından yola çıkarak, bravour (parlak) pasajları önemsemediğini, bu virtüözite'ye karşı bilinçli olarak ant ip at i duyduğunu anlarız. Schubert in piyano stilini etkileyen kaynaklar çoktur. Sn başta çok küçük yaştan itibaren Mozart'a duyduğu hayranlığı, ondan etkilendiğini, daha çocukken (14-15-16 yaşında) yazdığı valsler, danslar ve fantezilerinden anlarız. Ayni zamanda Schubert in bir bölümlük eserlerinin öncüleri sayılan Beethoven' in Bagat elleri.de besteciye ışık tutmuştur. Bu çalışmanın amacı Schubert' in solo piyano eserlerini tanıtarak bestecinin bu alanda getirdiği yenilikleri, preromantik oluşunun nedenlerini araştırmaktır.Schubert in solo piyano eserlerini iki temel grupta inceleyebiliriz. Bir yandan daha büyük biçimde yazılmış olan sonatları ve fantazilerini; diğer yandan kısa romantik parçaları“İmpromtus”ve“ Moments muzicaux”, varyasyonları ve dansları.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Schubert* s most important piano masterpieces are mostly short and free pieces. Schubert is first known for his songs and then for his semphonic music. Schubert's short and free pieces are called“Moments musicaux”and in a short time he had attained either an atmosphere which was unusually lyrical and full of poetry, or stormy and very dramatic. With these masterpieces he had become a real leader as a romantic composer. During his time, Schubert was never inclining to do what modern pianists were doing. This is because he had not received any kind of regular, piano instruction when he was a child. We have learned throngh his private letters that he had never caree much for“bravour”pasages and that he, in fact, was against them. There are mony different sources to what effected Schubert's piano style. First of all, we know that he adored Mozart since he was a child. He loved all the waltzes, dances and fantas that were written by Mozart and theref he was influen ced ar grest deal by him. At the same time, some portion of Schubert's masterpieces were affected by Beethoven's Bagatells-. One purpose of this study is to show the innovations that Schubert brove, to music and toresearch the reason for his preromantic inclina - t i ons“by talking ah out some of his solo piano masterpieces. Schubert's solo piano masterpieces can he examine in two ground group, fn first group ”big pieces: fantas and sonats, in second group short romantic pieces“improntus”and“Moments musicaux”, variations and dances.