2-kloro- ve 2-hidrazino-6-metil-4-(metoksimetil)-5-nitropiridin3-karbonitril moleküllerinin spektroskopik ve doğrusal olmayan optik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of spectroscopic and nonlinear optical properties of 2-chloro- and 2-hydrazino-6-methyl-4-(methoxymethyl)-5-nitropyridine-3-carbonitrile molecules
- Tez No: 614469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, iki organik molekülün taban durum geometrileri yoğunluk fonksiyonel teorisinin B3LYP/6-311++G(d,p) ve HSEh1PBE/6-311++G(d,p) seviyeleri kullanılarak elde edildi. IR titreşim frekansları, UV-Vis elektronik soğurma dalgaboyları, 1H ve 13C NMR kimyasal kayma değerleri aynı metotlar kullanılarak hesaplandı. En yüksek dolu moleküler orbital ile en düşük boş moleküler orbital arasındaki enerji aralıkları belirlendi. İnceleme altındaki moleküllerin doğrusal olmayan optik özellikleri B3LYP ve HSEh1PBE yöntemleri ile 6-311++G(d,p) temel seti kullanılarak hesaplandı. Ek olarak moleküllerde yük transferi ve bağ etkileşimleri doğal bağ orbital (NBO) analizi ile incelendi ve moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) yüzeyleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the ground state geometries of two organic molecules were obtained by using B3LYP/6-311++G(d,p) and HSEh1PBE/6-311++G(d,p) levels of density functional theory. IR vibration frequencies, UV-Vis absorption wavelengths, 1H and 13C NMR chemical shift values were calculated using the same methods. The energy gaps between the highest occupied molecular orbital and the lowest unoccupied molecular orbital were determined. Nonlinear optical properties of the molecules under investigation were evaluated by using B3LYP and HSEh1PBE methods with 6-311++G(d,p) basis set. In addition the charge transfer and bonds interactions in molecules were investigated by Natural Bond Orbital (NBO) analysis and the molecular electrostatic potential (MEP) surfaces were calculated.