Aile içi şiddete tanıklık etmiş çocuklarda, çocuk ebeveyn ilişki terapisine dayalı oyun desteğinin; Ebeveynin stresi ve kabulüne, çocuk davranışlarına etkisi
Witnessed domestic violence in children supported by parent -child relationship therapy based on games; The effect on parent stress and acceptance, child's behavior
  1. Tez No: 614509
  2. Yazar: YURDAGÜL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN ZİNCİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırma Aile İçi Şiddete Tanıklık Etmiş Çocuklarda, Çocuk Ebeveyn İlişki Terapisine Dayalı Oyun Desteğinin; Ebeveynin Stresi ve Kabulüne, Çocuk Davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Nicel ve nitel olmak üzere karma çalışmadır. Araştırmanın nicel boyutu, kontrol gruplu ön test-son test randomize kontrollü çalışmadır. Araştırmanın nitel boyutu ise aile içi şiddete tanıklık etmiş çocuğu olan annelerin çocuk ebeveyn ilişki terapisine dayalı oyun destek programını uygulama sürecine ilişkin görüşlerini belirlemeye yönelik bireysel görüşme yöntemi ile yapılmıştır. Çalışma Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 4 okulda aile içi şiddete tanıklık etmiş çocuğu olan, araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan 20 müdahale ve 18 kontrol grubu olmak üzere toplam 38 anne ve çocuğu ile tamamlanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Veriler anket formu,“Ebeveyn Stres Ölçeği”(PSI;), Ebeveyn Kabul-Red/ Kontrol Ölçeği Ebeveyn Formu (PAR/ CQ), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) ve yarı-yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki bireylere ilk 4 hafta iletişim ve çocuk merkezli oyun becerileri kazandırılmıştır. İzleyen 6 hafta süresince anneler çocuğu ile düzenlenen oyun odasında haftalık 30 dakika oyun oturumunu gerçekleştirilmiş ve bu oturumlarla ilgili süpervizyon aldılar. Müdahale grubundaki 12 anneyle uygulama sonrası yarı-yapılandırılmış görüşme formu doğrultusunda bireysel görüşmeler yapılmıştır. Uygulama sonrası Kontrol grubuna 2 haftalık eğitim oturumu düzenlenmiştir. Kantitiatif verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, tekrarlı ölçümlerde iki yönlü varyans analizi, bağımsız iki örneklem t testi, Mann-Whitney U testi kullanılarak yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi için p0.05) saptanmıştır. Çalışmanın uygulama öncesinde müdahale ve kontrol grubundaki bireylerin Ebeveyn Kabul-Red/ Kontrol Ölçeği, Güçler ve Güçlükler anketi toplam puan ortalamaları benzerdir (p>0.05). Uygulama sonrasında ise müdahale grubunda Ebeveyn Kabul-Red/ Kontrol Ölçeği, Güçler ve Güçlükler anketi puan ortalamalarının azaldığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The research has been conducted for children who have witnessed domestic violence. The aim of this study is to determine the effect on stres and acceptance, child's behavior of the parent supported by games which is based on child-parent relationship therapy. It is a mixed study of qualitative and quantitative. The quantitative dimension of the study pretest-posttest was a randomized control group. The qualitative dimension of the study was conducted by the individual interview method to determine the opinions of the mothers with children who witnessed domestic violence about the process of implementing the game support program based on child-parent relationship therapy. This research was completed for the children who have witnessed domestic violence and meeting inclusion criteria this study with a total of 38 mother and child including 20 interventions and 18 control grup in 4 schools of Kayseri National Education Directorate. Ethics committee approval, institution permit and written informed paper obtained from all of the volunteers in this research. The data were collected by using survey form, parental stress scale PSI, parental acceptance-rejection \ parental contol scale form (PAR\CQ), Strengths and Difficulties Questionnaire, semi-structured interview form. The first 4 weeks are for communication and child-centered play skills were provided to the people in the intervention group. During the following 6 weeks, the mothers with their child held a 30 minute every week in the playroom and receive supervision about these sessions. After the interview wih 12 mother in intervention group , individual interviews were conducted in accordance with the semi-structured interview form . Two weeks of traning session was organized to the control group after the application. In the evaluation of quantitaive data , descriptive statistics , two-way variance analysis , independent two-sample t-test , mann whitney U-test were used . P0.05) . After the application, it was observed that the mean scores decreased of the Parental Acceptance-Rejection/Control Scale, Powers and Strengths and Difficulties Questionnaire (p0.05).