Farklı seviyelerdeki erkek voleybolcuların zamanlama becerilerinin karşılaştırılması
The comparision of timing skills ofmale volleyball players at different levels
  1. Tez No: 614508
  2. Yazar: ADNAN ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİMHAN KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmaya 18 – 28 yaş aralığında 42 erkek voleybolcu katılmış olup, spor yaşları 0 – 5, 5 – 10 ve 10 – 15 yıl arasında olan sporcuların sezinleme zamanlamalarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Sporcuların sezinleme zamanı performanslarının ölçümünde, Erciyes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi laboratuarında geliştirilen sezinleme zamanı ölçüm cihazı kullanılmıştır. Sporculara 3mil/sa, 6 mil/sa, 9 mil/sa ve 12 mil/sa hızlarında uyaranların gönderildiği ve her hız için 5'er defa deneme, 20'şer defa da kayıt alınmak üzere toplam her bir sporcu için 100 test uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research included 42 male volleyball players aged between 18 and 28 years, and it was aimed to compare the coincidence anticipation timing of athletes between 0-5, 5-10, 10-15 years experienced in sport. A coincidence anticipation time measuring device, developed in Sport Sciences Faculty of Erciyes University, was used in the measurement of coincidence anticipation timing performences of athletes. 3mph, 6mph, 9mph and 12mph stimulus velocity were sent the athletes, and 5 times trial for each stimulus velocity, 20 times were recorded totally 100 tests were applied for each athletes.