Anne emzirme değerlendirme ölçeği'nin Türkçe psikometrik özellikleri
Psychometric properties of mother breastfeeding assessment scale in Turkish
- Tez No: 614528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı; annelerin emzirmeyle ilgili düşüncelerini belirlemeye yönelik Anne Emzirme Değerlendirme Ölçeği'nin Türk toplumuna uyarlanmasıdır. Yöntem: Bu çalışmanın örneklemini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk hastanesinde bir-dört aylık bebeklerini çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine muayeneye getiren ve araştırmaya katılmayı kabul eden 200 anne oluşturmuştur. Veriler 12.11.2018 / 12.02.2019 tarihleri arasındaEge Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk hastanesinde toplanmıştır. Ölçeğin içerik/kapsam geçerliliği, ebelik ve ölçek alanlarından dört uzmanın görüşü ışığında değerlendirilmiştir. Verilerin analizi sayı-yüzde, korelasyon analizi, t testi, faktör analizi ve Cronbach Alfa(α) güvenirlik katsayısı yöntemleri ile yapılmıştır. Bulgular: Ölçek sorularının tamamının Cronbach Alfa (α) güvenirlilik katsayı değeri .88; üç alt boyutunun Cronbach Alfa (α) güvenirlilik katsayı değerleri .82;.80;.86 'dır. Madde-toplam puan analizi korelasyonları ise.361-.544 değerleri arasında yer almaktadırlar (p .05). Açımlayıcı faktör analizi ölçeğin, toplam varyansın %57,69'unu açıkladığını göstermektedir ve ölçeğe ait maddelerinin faktör yükleri .36 ile .88 arasında yer almaktadır. Doğrulayıcı faktör analizinde ise ölçeğin faktör yükleri .42-.74 arasındadır ve NFI, GFI, CFI, NNFI'nın> .90, RMSA'nın
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was; The Mother Breastfeeding Assessment Scale, which aims to determine the opinions of mothers about breastfeeding, is adapted to Turkish society. Method:The sample of this study consisted of 200 mothers who took their 1 - 4 month old babies to the pediatric outpatient clinic and accepted to participate in the study.The data were collected between 12.11.2018 / 12.02.2019. The scope validity of the scale was evaluated with the help of four experts in the fields of midwifery and scale. Data were analyzed by number / percentage, correlation analysis, t test, factor analysis and Cronbach α reliability coefficient. Results: The Cronbach's alpha (α) reliability coefficient value of all scale questions was .88; Cronbach's alpha (α) reliability coefficient values of the three sub-dimensions were .82; .80; .86. Item-total score analysis correlations were between .361-.544 (p .05). The exploratory factor analysis showed that the scale explained 57.69% of the total variance and the factor loadings of the items of the scale ranged between .36 and .88. In the confirmatory factor analysis, the factor loadings of the scale were between .42 and .74 and NFI, GFI, CFI, NNFI were> .90 and RMSA was