Doğum sonu erken dönemde uygulanan kanguru anne bakımının emzirme başarısına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of early postpartum kangaroo mother care on breastfeeding success: A randomized controlled trial
- Tez No: 963013
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Doğum sonu erken dönemde uygulanan kanguru anne bakımının emzirme başarısına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma, paralel gruplarda, tek merkezli, tek kör ve randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak tasarlanmış ve 2025 yılında bir devlet hastanesinde yürütülmüştür. Çalışmaya katılan 104 anne ve term yenidoğan bebekleri, tabakalı blok randomizasyon yöntemiyle girişim ve kontrol gruplarına atanmıştır. Girişim grubuna, Kanguru Anne Bakımı'na (KAB) dayalı eğitim programı uygulanırken; kontrol grubuna yalnızca standart bakım kapsamında bilgilendirme yapılmıştır. Veriler;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“LATCH Emzirme Tanılama Ölçeği”,“Anne ve Yenidoğanın Vital Bulgularını Değerlendirme Formu”,“Kanguru Anne Bakımı İzlem Formu”ve“Telefonla Değerlendirme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler, normal dağılım varsayımı“Shapiro-Wilk testi”ile değerlendirildikten sonra,“Ki-Kare testi”,“Student's t testi”ve“paired t test”ile analiz yöntemleri ile bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin ve term yenidoğan bebeklerinin tanıtıcı özellikleri açısından girişim ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0,05); bu durum, grupların başlangıçta homojen olduğunu göstermektedir. Uygulama süreci sonunda, girişim grubundaki annelerin emzirme başarısı, kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuş ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Ayrıca, girişim grubundaki annelerin ve yenidoğan bebeklerin bazı vital bulgularında, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde iyileşme gözlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, Kanguru Anne Bakımı'nın, kanıta dayalı, maliyet etkin ve çok yönlü faydalar sağlayan etkili bir hemşirelik girişimi olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle doğum sonrası erken dönemde uygulanan KAB'nın, anne sütü ile beslenmenin sürdürülebilirliğini desteklediği, anne-bebek bağlanmasını güçlendirdiği ve yenidoğanın fizyolojik stabilitesine katkı sağladığı belirlenmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, KAB uygulaması yalnızca bireysel bakım deneyimlerini değil, aynı zamanda sağlık sisteminde yenidoğan bakım kalitesini de iyileştiren bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır. Bu nedenle, KAB uygulaması, yenidoğan bakım protokollerine ve doğum sonrası rutin hemşirelik bakımına entegre edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: A randomized controlled trial was conducted to determine the effect of kangaroo mother care in the early postpartum period on breastfeeding success. Method: The study was designed as a parallel-group, single-center, single-blind, randomized controlled experimental study and was conducted in a state hospital in 2025. The 104 mothers and their term newborn babies who participated in the study were assigned to the intervention and control groups by a stratified block randomization method. The intervention group received an educational program based on Kangaroo Mother Care (KMC), while the control group was informed only within the scope of standard care. Data were collected using the“Introductory Information Form”,“LATCH Breastfeeding Diagnostic Scale”,“Mother and Newborn Vital Signs Assessment Form”,“Kangaroo Mother Care Follow-up Form”, and“Telephone Assessment Form”. After the assumption of normal distribution was evaluated with the“Shapiro-Wilk test”, the data obtained were analyzed with the“Chi-Square test”,“Student's t test”, and“paired t test”analysis methods in a computer environment. Results: There was no statistically significant difference (p > 0.05) between the intervention and control groups in terms of the descriptive characteristics of the mothers and term newborn infants participating in the study, indicating that the groups were homogeneous at baseline. At the end of the intervention period, the breastfeeding success of the mothers in the intervention group was found to be significantly higher compared to the control group, and the difference was statistically significant. In addition, some vital signs of mothers and newborn babies in the intervention group improved significantly compared to the control group. Conclusion: This study demonstrated that Kangaroo Mother Care is an effective nursing intervention that is evidence-based, cost-effective and provides multifaceted benefits. Kangaroo mother care, especially in the early postpartum period, was found to support the sustainability of breastfeeding, strengthen mother-infant attachment, and contribute to the physiological stability of the newborn. In line with these findings, kangaroo mother care practice offers a holistic approach that improves not only individual care experiences but also the quality of newborn care in the health system. Therefore, kangaroo mother care should be integrated into neonatal care protocols and routine postnatal nursing care.