Astım kontrolünü etkileyen faktörler ve endotiplere göre kontrol durumu
- Tez No: 614552
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HİKMET ÇIMRIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde astım tanılı hastaların astım kontrol durumunu saptamak, endotiplerle astım kontrol ilişkisini değerlendirmek ve kontrolsüz olgularda kontrolü etkileyebilecek faktörlerin etkilerini gözden geçirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tek merkezli ve kesitsel araştırma olarak planlanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine müracaat eden astım tanısı ile takipli 18-65 yaş arası 220 kadın, 79 erkek olmak üzere toplam 299 hasta çalışmaya dahil edildi. Astım kontrol durumu Astım Kontrol Testi (AKT) kullanılarak değerlendirildi ve kontrollü (AKT puanı ⩾ 20) ve kontrolsüz (AKT puanı < 20) olarak sınıflandırıldı. Çalışmamızdaki olgular klinik, inflamatuar durumlarına göre endotiplere gruplandırıldı. Endotiplerin ve risk faktörlerinin astım kontrolü üzerindeki etkileri ve ilişkileri araştırıldı. Bulgular: % 49,2 olguda AKT ≥20, % 50,8 olguda AKT< 20 olduğu gözlendi. Çalışmamızda üç farklı endotip tanımlandı: %49.2 alerjik astım, %42.8 obezite ile ilişkili astım ve %8'i geç başlangıçlı hipereozinofilik astım. Geç başlangıçlı hipereozinofilik astımı olan hastaların yüksek alevlenme oranları ile daha kötü astım kontrolüne sahip oldukları tespit edildi. Düşük sosyoekonomik durum, obezite, komorbidite varlığı, uygun olmayan inhaler cihaz kullanımı ve tedaviye uyumsuzluk kontrolsüz astımla ilişkili bulundu. Sonuç: Astım kontrolünün istenilen seviyede olmaması birçok faktöre bağlı olabilir. Astım kontrolünde astım endotiplerini ve risk faktörlerini belirlemek önemlidir.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we aimed to determine the asthma control status of patients with asthma in our clinic, to evaluate the relationship between endotypes and asthma control and to review the effects of factors that may affect control in uncontrolled cases. Material And Methods: This study was planned as a single center and cross - sectional study. Total of 299 patients (220 females and 79 males) aged between 18- 65 years with the diagnosis of asthma who applied to the Pulmonary Medicine Clinic of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine were included in the study. Asthma control status was evaluated using the Asthma Control Test (ACT) and classified as controlled (ACT score ⩾ 20) and uncontrolled (ACT score