Van il merkezinde okuyan lise son sınıf öğrencilerinde obsesif-kompulsif bozukluğun yaygınlığı
The prevalence of obsessive-compulsive disorder among 11th grade students in Van provincial centre
- Tez No: 614564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH BEŞİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Akbaba A, Van İl Merkezinde Okuyan Son Sınıf Öğrencilerinde Obsesif-Kompulsif Bozukluğun Yaygınlığı, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Psikiyatri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2009. Bu çalışma Van il merkezinde okuyan son sınıf öğrencileri arasındaki obsesif-kompulsif bozuklukğun (OKB) yaygınlığını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Örneklem grubunu Van il merkezinde okuyan son sınıf öğrencileri oluşturmuştur. İki aşamalı olarak planlanan çalışmanın ilk aşaması için deneklere, Sosyodemografik Bilgi Formu, Composite International Diagnostic Interview ? Uluslar arası Bileşik Tanı Görüşmesi (CIDI) , uygulanmıştır. Çalışmada son sınıf öğrencileri arasında obsesif kompulsif bozukluğun yaygınlığı % 5.9 olarak bulunmuştur. OKB saptanan ve OKB saptanmayan gruplar arasında, OKB'nin cinsiyete göre dağılımı, anne babanın birliktelik durumu, annenin eğitim durumu, bedensel hastalık, ailede ruhsal hastalık öyküsü, ilk çocuk olma durumu ve kardeş sayısı açısından anlamlı fark bulunamadı. Ailesinde ruhsal hastalık tanımlayanlarda OKB yaygınlığı, tanımlamayanlara oranla; sigara içenlerde OKB'nin yaygınlığı içmeyenlere göre; babası ortaöğretim mezunu olanlarda OKB oranının diğer gruplardan anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Akbaba A, The Prevalence of Obsessive-Compulsive Disorder among 11th grade students in Van Provincial Centre, Y.Y.Ü. Institute of Medical Sciences, Department of Psychiatry, Master Dissertation, Van, 2009. This study was performed to investigate the twelve month prevalence of Obsessive-Compulsive Disorder (OCD) among 11th grade students. The Composite International Diagnostic Interview (CIDI) was adminestered a representative sample (n=?) to establish OCD diagnosis. The twelve month prevalence of Obsessive-Compulsive Disorder among 11th grade students has been found as % 5.9. There were not significant difference between the subjects (n= ) with and without OCD (n= ) in terms of gender, marriage status of the parents, educational level of the mother, the presence of medical disorder, the presence of psychiatric disorder in the first-degree relatives, the state of being the first child of the family and the number of siblings. In the OCD groups, smoking use and thethe ratio of father with high school degree were significantly higher than non OCD groups.