Kalıplı yonga levha üretiminde kullanılan tutkal reçetesinin ürün özelliklerine etkisi
The effect of glue recipe on the properties of molded particleboard production
- Tez No: 614586
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İSTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kalıplı yonga levha üretiminde odun hammaddesi ile birlikte kullanılan tutkal türü ve kaplama malzemesi ürün özelliklerini etkileyen önemli parametrelerdir. Bu çalışmada, kalıplı yonga levha üretiminde kullanılan melamin üre formaldehit (MÜF) tutkalında bulunan melamin oranını optimize etmek amaçlanmıştır. Bu amaçla MÜF tutkalı içeresinde bulunan melamin oranın değiştirilmesinin levha özellikleri üzerine etkisi belirlenmiştir. Deney örnekleri üretiminde masif odun yongaları ile orman endüstri atıkları, planya ve testere talaşları hammadde olarak kullanılmıştır. Yapıştırıcı olarak kullanılan MÜF tutkalında melamin oranları %14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 olarak değiştirilmiştir. Deney numunelerinin bazı fiziksel ve teknolojik özellikleri belirlenerek, kullanılan MÜF tutkalındaki melamin oranının etkisi belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre MÜF tutkalındaki melamin oranı arttıkça levhaların eğilme ve vida tutma dirençlerinin arttığı, sıcak ve soğuk su dayanımı iyileştiği belirlenmiştir. En düşük kalınlığına şişme değerleri %20 melamin içerikli MÜF kullanımında sıcak suya dayanımı %1,48 ve soğuk suya dayanımı %0,58 olarak, mekanik özelliklerden en yüksek değerlerin de eğilme direnci için 401,55 kgf/cm2, vida tutma direnci için ise 18,16 kgf/mm olarak yine %20 MÜF kullanımında gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The type of glue and coating material used together with wood raw material in the production of molded particleboard are important parameters affecting the product properties. In this study, it is aimed to optimize the rate of melamine in the melamine urea formaldehyde (MUF) glue used in the production of molded particleboard. For this purpose, the effect of changing the rate of melamine in the MUF glue on the board properties was determined. Solid wood chips and forest industry wastes, planer chips and sawdust are used as raw materials in the production of test samples. In MUF glue used as adhesive, melamine ratios have been changed to 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20%. By determining some physical and technological properties of the test samples, the effect of the rate of melamine in the MUF glue used was determined. According to the results obtained, it was determined that as the rate of melamine in MUF glue increases, the bending and screw holding strength of the boards increases, and the hot and cold-water resistance improves. In the use of MUF with 20% melamine content in the lowest thickness, the swelling resistance was determined as 1.48% and cold-water resistance was 0.58%, the highest values of mechanical properties were 401.55 kgf / cm2 for bending strength and 18,16 kgf / cm2 for screw holding strength.