Exploring predictive power of in-service efl instructors' technology integration self efficacy beliefs on their tpack levels
İngilizce öğretim görevlilerinin teknolojik pedagojik alan bilgileri ile teknolojiyi entegre etme öz yeterlilikleri arasındaki ilişkiye dair bir araştırma
- Tez No: 614683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, İngilizce öğretim görevlilerinin yüksek öğretimde teknolojiyi verimli bir şekilde entegre etme konusunda yeterli olup olmadıklarını ortaya çıkarmak için Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) seviyelerini belirlemek, teknolojiyi entegre etmedeki öz-yeterlilik düşüncelerini ortaya çıkarmak ve teknolojiyi entegre etme öz-yeterliliklerinin, teknolojiyi kendi alanlarında pedagojik açıdan kullanmaları üzerinde tahmin edici bir etkisi olup olmadığını anlamak için yapılmıştır. Bu amaçla, nicel araştırma yöntemi uygulanmış ve yordayıcı korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, Başer (2015) tarafından İngilizce öğretmemlerinin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) seviyelerini belirlemek için tasarlanmış bir anket ve teknolojiyi entegre etmedeki öz-yeterlilik düşüncelerini saptamak adına Wang ve diğerleri (2004) tarafından geliştirilmiş anketi de içeren çevrimiçi bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmaya, Türkiye'nin farklı şehirlerinden özel ve devlet üniversitelerinde çalışan 101 öğretim görevlisi gönüllü olarak katılmıştır. Elde edilen sonuçlar, İngilizce öğretim görevlilerinin yüksek oranda TPAB seviyesine sahip olduklarını ve ayrıca TPAB'nin neredeyse her alanında kendilerini yeterli hissettiklerini göstermiştir. Dahası, sonuçlar katılımcıların teknoloji entegrasyonuna dair öz-yeterlilik inançlarının yüksek seviyede ve olumlu olduğunu göstermiştir. Ancak, teknolojiyi entegre etmede teknik uzmanlık gerektiren becerilerine yönelik düşüncelerinin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, yapılan regresyon analizinde teknolojiyi entegre etme öz-yeterlilikleri ile teknolojiyi kendi alanlarında pedagojik açıdan kullanmaları arasında önemli bir oranda yordayıcı ilişki olduğu gözlenmiştir. Bu bulgulara dayanarak, bu çalışma hizmet içi İngilizce eğitmenlerinin TPACK seviyeleri ile TISE inançları arasındaki güçlü ilişkiyi yükseköğrenim bağlamında inceleyerek literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine in-service EFL instructors'“technological pedagogical content knowledge (TPACK)”levels to determine whether they are competent integrating technology efficiently into their instruction in higher education context or not, to display their“self-efficacy beliefs”towards“technology integration(TISE)”and to figure out the predictive relationship between in-service EFL instructors' TPACK levels and TISE beliefs in order to explore whether their self-efficacy beliefs predict how they implement technology in their instruction pedagogically to teach their content area. For this purpose, this study applied quantitative method and used the prediction research design. The data of the research was collected through an online questionnaire which included TPACK-EFL survey designed by Başer (2015) to present the in-service EFL instructors' TPACK level and TISE beliefs survey developed by Wang et al. (2004) to see participants' self-efficacy beliefs towards technology integration. 101 in-service EFL instructors that are currently teaching in both foundation and state universities from Turkey voluntarily participated in this study. The results revealed that English language instructors have a high level of TPACK, it is also seen that they feel themselves competent in terms of almost all domains of TPACK. Results also indicated that have positive and high level of self-efficacy beliefs towards technology integration. However, they need an improvement in terms of confidence in self-efficacy skills that require technical expertise in technology integration. Finally, regression analysis revealed that there is a significant predictive relationship between in-service EFL instructors'' TISE beliefs and their TPACK level. Based on these findings, this research contributes to the literature by investigating the strong relationship between in-service EFL instructors' TPACK levels and their TISE beliefs in the higher education context.