Etkin performans sistemi kurma yöntemleri ve küresel marka örneklerinin incelenmesi
Methods for setting up active performance systems and searchs of global brands
- Tez No: 614712
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yapıları gereği ortak özellikleri paylaşan insanlar bunu ilk anladıkları zamandan beri kendileri için yaşamı kolaylaştırmak için toplumlar hâlinde yaşamaya başladılar. Böylelikle adına kültür dediğimiz, herkesin aynı söz, jest, mimik ve davranışlardan aynı şeyleri anladığı ve adına örgüt dediğimiz, belirli ortak amaçlar doğrultusunda toplanan ve büyüklükleri amaçlara göre değişen grupları oluşturdular. Örgütlerin özellikleri, bunları oluşturan bireylerin benzer kişilik yapılarında olması, bireysel hedeflerinin benzer olması, ahlâk yapılarının aynı olması ve bu nedenle aynı eylemlere bakış açılarının aynı olmasıdır. İlkçağda bu olgu ve süreçlerin sonunda ulusları, ülkeleri ve devletleri oluşturan insanlar bu yapıların içinde geçimlerini sağlayıp geleceklerini garanti altına almak için önce devlet adı verilen, ülkelerinin para, teknoloji ve akıl sermayesini kontrol altına alan ve ülkenin insanlarının geleceklerini olumlu yönde etkileyen örgütleri oluşturarak mevcut koşullar nezdinde ülkelerinin halkına yatırım yaparak karşılıklı işbirliği yoluyla onların yaşam standartlarını iyi yönde geliştirmeye başladılar. Böylelikle iş alanları ve bu iş alanlarında çalışan kurumlar oluştu. Bu kurumlar alanlarının gerektirdiği koşullara uyum sağlayabilmek için çalışma standartları oluşturdular ve ilgili iş alanında tutunabilmenin yolu bu nitelik standartlarına uygun iş sistemleri geliştirmek oldu. Böylece adına performans yönetimi dediğimiz kavram oluştu. Performans yönetimi örgüt yönetiminin bir koludur. Örgütler ortak amaç doğrultusunda belirlenen ortak hedef veya hedefler doğrultusunda, o amaç ve hedeflerin ne olduğuna bağlı olarak kısa süreli yahut uzun süreli iş birliği yapan insan grubudur. Hedeflerin türüne bağlı olarak iş ve/veya eylem plânı yapılır o plâna uygun hareket edilir. İş birliği uzun süreli ise yine aynı koşullara bağlı olarak iş ve eylem standartları belirlenir ve o standartlara uygun hareket edilir. Bu iş ve eylem standartları belirlenirken örgütün türüne göre ya belirli konularda bilen ya da ilgili alanda zekâ düzeyi diğerlerinden açık ara yüksek bir üyenin/üyelerin önerileri dinlenir ve bu önerilere uygun standartlar oluşturulur-ki bu koşullar altında örgütün lideri ve lider kadrosu uzmanlık düzeyine göre sıralanacak şekilde bu kişilerdir, örgütte öyle birileri yoksa bütün üyelerin ilgi ve mümkünse uzmanlık alanları başta olmak üzere hedefi, dolayısıyla örgütü kapsayan bütün konularda görüşleri alınır, ortak kararlara varılır, gerekirse bu konularda çoğunlukla hiçbir şekilde uzlaşmayan, hatta buna yanaşmayan kişilerle yollar ayrılır ve örgüt o şekilde kurulur ve uzun dönemliyse yine bu kıstaslarla çalışma dönemi başlarında kadro ve görev dağılımları açısından güncellenir. Performans yönetiminde amaç yapılan işin sonucunun o iş için katlanılan zahmetlere değecek nitelikte olmasıdır. Üye seçimi ve görev dağılımları sonrası belirlenecek hedefe ulaştıracak olan işin cinsine göre performans kriterleri oluşturulur ve kişi kendisinin de onayladığı bu kriterlere uygun nitelikte çalışır. Burada örgüt üyesinin doğru seçimi hayati düzeyde önemlidir. Çünkü herkesin bedensel ve zihinsel yapıları farklı olduğu için her insan her konuda iyi olamaz. Dolayısıyla bir üye adayının benzer konularda iyi gibi görünmesi iyi olduğu ve örgütün ilgili işlerinde istenilen performansı gösterebileceği anlamını taşımaz. Ayrıca bir üyenin bir alanda bir dönemde ses getirici başarılar sağlaması o kişinin o alanın uzmanı olduğu anlamına gelmez-ki uzman olması da o alanda her zaman her koşulda başarılı olacağı anlamına gelmez. Dolayısıyla örgütün üyelerinin ve hem yetkinlik hem de sosyal açıdan örgüte üye olabilecek kişilerin yetkinlikleri çok iyi analiz edilmeli, bu analizin sonucunda ya o performans standartlarını sağlayabilecek kişilere yönelik üye değişikliğine gidilmeli yahut performans kriterleri ve buna bağlı olarak ta hedefler söz konusu üyenin potansiyeline göre güncellenmelidir. Performans yönetimi bugün iş hayatı ve kişisel gelişimin olmazsa olmazıdır. Her iki alanda da belirli ve sıralar hâlinde hedefler olduğu için bu hedeflere yönelik çeşitli plânlar ve uygulamalar gerekmektedir. Bu uygulamalardan alınan sonuçların niteliği ise hedefin yapısı gereği belirli bir derecenin üzerinde olmalıdır. Bu kriterin ölçülmesine ise performans değerlendirme adı verilir. Performans değerlendirme de gereken kriterlere uymayan sonuçların alınması hâlinde hedefler değiştirilir veya bir dahaki uygulamanın sonuçlarına bağlı olacak şekilde ertelenir veya hedefe giden yol değiştirilir. Böylelikle asıl amaca giden ara hedefler kişinin potansiyeline daha uygun olacak şekilde yenilenir. Burada unutulmaması gereken husus performans değerlendirmenin kişinin sadece o an kat etmiş olduğu yolu gösterdiği, kişinin iç potansiyeliyle birlikte dış koşulların da ilgili performansı şekillendirdiğidir. Dolayısıyla birinin bir dönem başarılı performans sergilemesi o alana yetkin olduğu, buna mukabil çeşitli nedenlerden dolayı bir alanda istenilen başarı düzeyini yakalamaktan çok uzak sonuç alan bireyin o alanda çalışmaya yetkin olmadığı anlamına gelmez. Dolayısıyla kişilerin ve örgütlerin alan yatkınlığı evrensel etik ilkeleri kapsamında farklı zamanlarda farklı alanlarda farklı sınama çeşitleri yoluyla geldiği düzeylerle belirlenmeli ve gelecekleri ona göre şekillendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Management is element of our life. Except plants every living things use management in their life. Forinstance vild animals must eat other animals that weaker than them reason of their types therefore they hunt them by their styles which depends on their types and conditions of their environment. As has the most advanced mind, humanity has to manage their life by setting up plans for public, their family and just them. Therefore humanity manage their environment by adaptation situations of life and change them by technology and strategies. People had started creating publics for survive lifes hard situations and they also had started to make brainstorm to solve their problems about saving their future by production foods and set up systems which can take winnings that can solve basic problems for a long time. So people had started to set up organisations for same goals. Management in organisations is organise working styles to success this main goal and Organisations create targets fort his main goal. Unless only a few people in organisation that can manage risks and avoid crisis or can manage them geniusly can be called“manager”actually everyone in organisation is manager because they manage their businness to success organisation targets. Trying to do routine things about businness depends on target is calling“work”, and tables of work which done by standards that had been decided is calling“performance”. Work standards being decided which depends on targets and if people could not earn enough points, they or their managers changes target or/and reprive main target. If people could earn enough points, managers orient them next target. This perios is being called“performance evaluation”. Important earnings return to people as expertion, title and prestige but in here main important thing that improve them is serving people.