Van kahvaltı salonlarında tüketime sunulan cacıkların mikrobiyolojik kalitesi
Van breakfast rooms of microbiological quality of cacik consumption
  1. Tez No: 614714
  2. Yazar: RABİA MEHTAP GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP CAN SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Güneş R. M, Van Kahvaltı Salonlarında Tüketime Sunulan Cacıkların Mikrobiyolojik Kalitesi. Y.Y.Ü., Sağlık Bilimleri Enstitüsü Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van 2010. Bu araştırmada, Van ili kahvaltı salonlarında tüketime sunulan cacıkların mikrobiyolojik kalitesini belirlemek amacıyla 50 adet cacık örneği analiz edilmiştir. İncelenen cacık örneklerinde ortalama toplam aerob mezofil mikroorganizma sayısı 7.44±0.45 log kob/g, E.coli sayısı 0.14±0.58 log kob/g, S.aureus sayısı 1.35±1.67 log kob/g, koliform grubu mikroorganizma sayısı 2.05±1.21 log kob/g ve maya-küf sayısı 7.37±0.35 log kob/g olarak saptandı. Örneklerin 4'ünde L. monocytogenes tespit edildi ve bunlardan 2'sinin serotipi Tip 1 ve 2'sinin serotipi Tip 4 olarak belirlendi. Numunelerin pH değeri ise ortalama 4.05±0.20 olarak tespit edildi. Elde edilen bulgular sonucunda, Van ili kahvaltı salonlarında tüketime sunulan cacıkların mikrobiyolojik kalitesinin halk sağlığı açısından yeterince güvenli olmadığı, cacıklara ait bir standardın hazırlanması ve mikrobiyolojik kalitesi yönünden hijyenik önlemlerin alınması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Güneş R. M, Van Breakfast Rooms of microbiological quality of cacık consumption presented to the Centenary of the University of Health Sciences. Department of Food Hygiene and Technology, Master Thesis, Van, 2010. In this study, 50 cacık samples were analyzed to determine the microbiolagical quality of the cacık presented for the consumption in the breakfast room in Van province. In the cacık samples examined, the average total aerobic mesophile microorganisms, the number of E.coli, S. aureus, coliform bacteria and the number of yeast and mold were found to be 7.44 ± 0.45 log cfu / g, 0.14 ± 0.58 log cfu / g, 1.35 ± 1.67 log cfu / g, 2.05 ± 1.21 log cfu / g and 7.37 ± 0.35 log cfu / g respectively. L. monocytogenes were detected in four cacık samples, and 2 of these strains were found to be serotype 1 and another 2 strains were serotype 4. The average pH value of the samples were at 4.05 ± 0.20. The result of this study suggested that the microbiological quality of the cacık, which was offered fort he consuption in breakfast halls in Van province were not enough to be safe for public health and it is concluded that it is necessary to establish the standards for preparing cacık and the hygienic measures for its microbiological quality should be taken.