Hecke grubunun sonlu indeksli alt grupları
Subgroups of finite index in the H(Lambda=4) Hecke group
- Tez No: 614715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHATTİN İKİKARDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde H(?_4) Hecke grubunun sonlu indeksli normal alt grupları gösterilmiştir.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan birinci bölümde, çalışma tanıtılmıştır.İkinci bölümde, diğer bölümlerde gerekli olan temel tanımlar, kavramlar, teoremler ve metotlar verilmiştir.Üçüncü bölüm tezin ana kısmıdır. Bu bölümde, H(?_4) Hecke grubunun sonlu indeksli normal alt gruplarının üreteçleri, grup gösterimleri ve simgeleri verilmiştir.Dördüncü bölüm tezin son kısmıdır. Bu bölümde elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, normal subgroups of finite index in the H(?_4) Hecke group are given.This thesis consists of four chapters. In the first chapter which is the introduction the study is introduced.In the second chapter, the fundamental definitions, notations, theorems and methods which are needed in the other chapters are given.The third chapter is the main part of the thesis. İn this chapter, group presentatians, signatures and generators of normal subgroups of finite index in the H(?_4) Hecke group are given.In the fourth chapter, the results obtained in this thesis are given.