Üniversite öğrencilerinin cinsiyet ve kültürel farklara dayalı atılganlıkları üzerinde bir atılganlık eğitimi denemesi
An Assertivenees training test for the assertivenees which depends on sexual and cultural differences of university students
- Tez No: 61481
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu araştırmada atılganlık eğitiminin, öğrencilerin atılganlık puanlarını etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Bunun yanında atılganlığın sınıf, cinsiyet ve alt sosyo-kültürel kökenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü I. ve III. sınıfa giden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi tesadüfi küme örneklemi yöntemiyle 5 birinci sınıf şubesinden 3, 6 üçüncü sınıf şubesinden 3 şube olmak üzere toplam 6 şubenin öğrencilerinden oluşmaktadır. Örnekleme alınan öğrenci sayısı 280'dir. Öğrencilerin atılganlığı Rathus Atılganlık Envanteri ile ölçülmüştür. Özlük nitelikleriyle ilgili bilgiler Kimlik Bilgileri Anketi ile belirlenmiştir. Elde edilen puanlar değişkenlere göre F ve t testi ile test edilmiştir. Araştırmanın bulguları aşağıda özetlenmiştir: 1. a- Sınıf değişkeni öğrencilerin atılganlığı üzerinde etkilidir. b- Cinsiyet atılganlık üzerinde etkilidir. Erkekler kızlardan daha atılgandır. 2. a- Şehir alt kültüründen gelen öğrenciler kasaba ve köy alt kültüründen gelen öğrencilerden daha atılgandır. b- Köy ve kasaba alt kültüründen gelen öğrencilerin atılganlık puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. 3. a- Atılganlık eğitimi öğrencilerin atılganlık puanlarını önemli düzeyde etkilemektedir.b- Kontrol grubunun öntest-sontest atılganlık puan ortalamaları arasında önemli bir farklılaşma yoktur. c- Deneme grubu sontest atılganlık puan ortalaması, öntest atılganlık puan ortalamasından yüksektir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, it is searched that if the assertivenes training affects the points of students or not. By the way, it is searched that if the assertivenes is differed with the students' society, sexuality, and inferior social-cultural species or not. The main aim of the search is the first and third year students of Niğde University Educational Faculty, Departmant of of First School Training. Example of the search was chosen by examples of chance heap method who are six branches, comes from three branches in five first year students and three braches in six third year students. The numbers of students who where chosen as an example method are two hundred-eighty. The assertiveness of students was measured by The Rathus Assertivenes Inventory. The knowledge of their essential quality was determined by their personal identity's inquiry, The obtained points were tested with diversities by F and t tests. The results of the search were summerized in below: 1. a- The diversities of year are effectable on students assertiveness. b- Sexuality is effectable on assertiveness. Boys are more assertive then girls. 2. a- The students who come from inferior city cultured are more assertive then the inferior town and village cultured students. b- There are any important differences between the assertiveness of inferior town cultured or village cultured students. IV3. a- The assertivcncss training affects the students' assertiveness points very much. b- There aren't any important diversities between the avarage assertiveness points of pre-tests and final-tests. c- The avarage assertiveness points of final-tests of the experment group are much more than the avarage assertiveness points of pre-tests.