Gebelerde emzirme tutumunun ilk altı ay emzirme süresiyle ilişkisi
The relationship between breastfeeding attitude in pregnant women and duration of breastfeeding in the first six months
  1. Tez No: 614859
  2. Yazar: ÖZNUR HERDEM KAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gebelerde Emzirme Tutumunun İlk Altı Ay Emzirme Süresiyle İlişkisi Dr. Öznur HERDEM KAÇAR, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, İZMİR Anne sütü, yaşamın ilk aylarında ihtiyaç duyulan besin maddelerini ve enerjiyi içeren, bebeği enfeksiyonlara karşı koruyan, kronik ve alerjik birçok hastalık riskini ve bebek ölümlerini azaltan ilk doğal gıdadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) gibi sağlık kuruluşları 'yaşamın ilk altı ayı sadece anne sütü ile beslenmeyi, sonraki dönemde de tamamlayıcı gıdalarla birlikte en az iki yaşın sonuna kadar emzirmenin sürdürülmesini' önermektedir. Bu çalışmada; gebelerin emzirmeye ilişkin tutumlarını Iowa Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (IIFAS) ile değerlendirmek ve postpartum 6. ayda emzirme durumlarını ve ilk altı ay sadece anne sütü (SAS) verme oranlarını sorgulayarak tutumla emzirme süresi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu araştırma, kesitsel tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışma, İzmir il merkezindeki 11 ilçenin her birinden rastgele örneklem yöntemiyle belirlenen Aile Sağlığı Merkezlerine (ASM), 01.05.2018-30.06.2018 tarihleri arasında başvuran son trimester gebeler ile yüz yüze görüşülerek yapılmıştır ve ikinci aşamada, postpartum 6. ayda telefonda görüşülerek 333 kişi ile çalışma tamamlanmıştır. Katılımcıların IIFAS puanı ortalama 64,48±5,96 idi. Altıncı ay dolduktan sonra yapılan görüşmede annelerin %86,2'sinin emzirmeye devam ettiği görüldü. İlk altı ay SAS verme oranı %46,80 iken ortalama SAS ile besleme süresi 4,07±2,40 ay idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The relationship between breastfeeding attitude in pregnant women and duration of breastfeeding in the first six months Oznur HERDEM KACAR MD. University of Dokuz Eylul, Department of Family Medicine, IZMIR Breast milk is the first natural food that contains nutrients and energy required in the first months of life, protects against infections, decreases the risk of several chronic and allergic diseases and infant deaths. Healthcare organisations such as World Health Organisation (WHO) and United Nations Children's Fund (UNICEF) recommend exclusive breastfeeding in the first six months of life, thereafter feeding the infants with complementary foods with continued breastfeeding up to 2 years of age or beyond. The purpose of this study is to evaluate the breastfeeding attitudes of pregnant women via Iowa Infant Feeding Attitude Scale (IIFAS) and the relationship between breastfeeding attitude in pregnant women and duration of breastfeeding in the first six months by querying breastfeeding status in sixth month postpartum and exclusive breastfeeding rates. This is a cross-sectional descriptive study. This study was carried out by face to face interviews with pregnant women in the last trimester admitted to a Primary Care Clinic (PCC) in eleven districts of İzmir between 01.05.2018 – 30.06.2018, participiants selected by random sample method and as a second stage of the study, phone calls made with 333 participiants in the sixth month postpartum and the study finished. Mean IIFAS score of the participiants was 64.48±5.96. With the sixth month interview we determined that 86.2 % of the participiants were maintaining breastfeeding. In the first six months feeding with breast milk ratio was 46.80 % and mean duration of feeding with breast milk was 4.07±2.40 months.