Duhok ilindeki futbol kulübü oyuncularının yaratıcı fikirleri ve motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between creative ideas and motivations of football club players in Duhok province
  1. Tez No: 614858
  2. Yazar: AHMED HUSSEIN AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Duhok İlindeki Kulüp Antrenörleri ve Oyuncularının Yaratıcı Fikirleri ve Motivasyonlarının Başarıyla İlişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan Duhok ilinde 2018-2019 sezonunda futbol kulüplerinde aktif olarak futbol oynayan amatör ve profesyonel sporcu 33 (%18,1) 17-20 yaş, 52 (%28,6) 21-24 yaş, 60 (%33,0) 25-28 yaş, 37 (%20,3) 29 ve üstü yaş olmak üzere toplamda 182 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllere yaratıcı düşünce ölçeği ve sporda motivasyon ölçeği uygulandı.Araştırmadan elde edilen verilerin normal dağılıma sahip oldukları belirlendikten sonra 2'li grup karşılaştırmaları için independent sample t testi, 2'den fazla gruplar için One-Way Anova testi ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between the creative ideas and motivation of club coaches and players in Duhok province. 33 amateur and professional athletes actively playing football in football clubs in Duhok province in 2018-209 season 33 (18.1%) 17-20 years, 52 (28.6%) 21-24 years, 60 (33.0%) A total of 182 people, 25-28 years of age, 37 (20.3%) of 29 and older, participated. Creative thinking scale and motivation scale in sports were applied to the volunteers who participated in the study. After determining that the data in the study had normal distribution, independent sample t test was used for group comparisons of two, One-Way Anova test for more than 2 groups and correlation analysis to determine the relationship between them. It was applied. The relationship between creative thinking and motivation of the participants is shown in Table 10.