Futsal oynayan oyuncuların spor ahlakı ve idealist olmaları arasındaki ilişkinin araştırılması (Irak örneği)
The study on relationship between sport ethics and being idealist of futsal players
  1. Tez No: 614923
  2. Yazar: BEWAR SALİM SAADO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma futsal oynayan oyuncuların spor ahlakı ve idealist olmaları arasındaki ilişkinin incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Kuzey Irak' ta Kerkük, Hawler, Dohuk, Süleymaniye illerinde ikamet eden futsal oynayan 80 kadın ve 80 erkek, spor yapmayan 80 kadın, 80 erkek toplamda 320 kişi üzerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza futsal oynayan 80 erkek, 80 kadın ve spor yapmayanlar 80 erkek,80 kadın toplam 320 kişiden oluşur. Çalışmaya katılanlara spor ahlakı ve idealistlik özelliklerini normality testi uygulanmış. Veriler normal dağılım gösterdiği için grupları karşılaştırmak için independent t testi, aynı grupların karşılaştırmak için bağımlı t testi uygulanmıştır. Spor yapan kadınlarda spor ahlakı (148.91±8.33), spor yapmayan kadınlarda (142,47±10,13) olarak bulunmuştur. Spor yapan kadınlarda idealistlik ortalamaları (78,61±4.2), spor yapmayan kadınlarda (74,78±5,41) standart sapma değerleri bulunmuştur. Spor yapan ve yapmayan kadınlarda idealistlik ve spor ahlakı arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between sports ethics end idealist of futsal players. This study was carried out on totaly 320 people who live in Kerkuk, Hawler, Dohuk, Suleymani province in Norten Iraq 80 males and 80 famales of whom play futsal but 80 males and 80 famales of whom don't do sports. Our study is comsed of totaly 320 people, 80 males and females of whom play futsal and 80 males and 80 females of whom don't do sports. Spor etnics and idealism characteristics Normality test was aplied to participant. Because data showed normal distribution, İndependent T test was applied to compare the groups and Dependent T test was applied to compare the same groups. Sport ethics (148,±8,33) was found in women who do sports. The idealistic mean value in women doing was (78,61±4,2) and standard deviation values in women who don't do sports (74,78±3,41) were found. A significant difference was found between idealism and sport ethics in women who do sports and those don't sports.