Robotik asiste histerektomi ve laparoskopik histerektomi sonuçlarının karşılaştırılması
Robot-assisted hysterectomy vs total laparoscopichysterectomy: A comparison of short-termsurgical outcomes
- Tez No: 615013
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖÇMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Histerektominin Hipokrat dönemine kadar uzanan tarihi ve en sık uygulanan majör jinekolojik cerrahi olması bu operasyonun sonuçları ile ilgili çok sayıda çalışma yapılmasına sebep olmuştur. Minimal invazif cerrahi, günümüzde oldukça popülarite kazanmış, hastalara en az invazif girişimle, en iyi faydanın sağlanması amaçlanan, teknolojik yeniliklerle hızla gelişen ve tüm dünyada önemi gittikçe artan bir cerrahi yaklaşımdır. Bu amaçla hızla yaygınlaşan laparoskopik cerrahiyi günümüzde robotik cerrahi takip etmektedir. Yeni bir cerrahi yaklaşım olmasından dolayı ve laparoskopik cerrahiye alternatif olarak gösterilmesi nedeniyle, robotik cerrahi ile ilgili sonuçlar büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde jinekolojik robotik cerrahi ile ilgili daha önceden yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı robotik asiste histerektomi ve laparoskopik histerektomi vaka sonuçlarının karşılaştırılması, bu yeni cerrahi yöntemin değerlendirilmesi açısından jinekoloji alanında büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de jinekolojide ilk robotik asiste histerektomi ve laparoskopik histerektomi yapılan vakaların klinik sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmamız bening jinekolojik endikasyonlar nedeniyle 35 robotik asiste histerektomi ve 35 total laparoskopik histerektomi yapılan toplam 70 hastanın klinik değerlendirmesini içeren prospektif gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmadaki tüm hastalara AGLL sınıflandırmasına göre tip IVE histerektomi yapıldı. Çalışmadaki toplam 70 hastanın demografik özellikleri (yaş, geçirilmiş batın cerrahi öyküsü, BMI), hastanede kalış süreleri, pre-op ve post-op hemoglobin değerleri, uterus ağırlıkları, operasyonda kullanılan uterus manipülatör cinsi, intra operatif ve post operatif komplikasyonlarıyla ilgili veriler kaydedildi. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde robotik histerektomi uygulanan olguların hazırlık süreleri, laparoskopik histerektomi uygulanan olgulardan istatistiksel olarak anlamlı uzun bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
There have been several studies including the clinical results of the hysterectomy because it is the most common surgical procedure which is performed in the gynecologic surgery and the history of the hysterectomy has dating back to the Hippocratic era. Minimally invasive surgery is a very popular surgical approach, winning least invasive to patients initiative, intended to provide the best benefits for the patients, open access to technological innovations, rapidly evolving and growing all over the world. For this purpose, robotic surgery followed the rapid spread of laparoscopic surgery. Demonstration of robotic surgery results is of great importance because it is a new surgical approach and as an alternative to laparoscopic surgery. In our country, there has been no study previously related to gynecologic robotic surgery. For this reason, comparison of the results including robotic assisted hysterectomy and laparoscopic hysterectomy has great importance for the evaluation of this new surgical technique in the field of gynecology. The purpose of this study includes the comparison of the outcome of patients who underwent robotic assisted hysterectomy and laparoscopic hysterectomy. Thirty five robotic assisted hysterectomies and thirty five laparoscopic hysterectomies were performed for benign gynecological indications in the study. The study was a prospective observational study and all hysterectomies were performed according to AGLL the type IVE hysterectomy. In the study demographic characteristics (age, previous history of abdominal surgery, BMI), duration of hospital stay, pre-op and post-op hemoglobin levels, uterine weights, uterine manipulator used in the type of operation, intra-operative and post-operative complications were recorded for 70 patients. The set-up time in the robotic hysterectomy group was statistically longer than the laparoscopic group (p0.05).