Meme kanseri olan hastalarda radyoterapinin bazı biyokimyasal parametreler üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of radiotherapy on some biochemical parameters in patients with breast cancer
  1. Tez No: 615071
  2. Yazar: NAZLI HELVACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Meme kanseri yüksek morbidite ve mortaliteye sahip en önemli kanser türlerinden biridir. Kanser hücrelerinin X-ışınları ile yok edilmesine radyoterapi adı verilir ve kanser tedavisinde önemli role sahiptir. Sirtüinler; metabolizma, transkripsiyon ve DNA onarımı gibi çeşitli hücresel süreçlerde biyokimyasal role sahip NAD bağımlı lizin deasetilazlardır. SIRT1 onkogen olarak hareket edebildiği gibi, apoptotik aktivite ile çeşitli hücresel süreçlerde de rol oynar. SIRT2 kanser başta olmak üzere çeşitli hastalıklarda promoter veya supressor olarak rol almaktadır. DcR3, TNF reseptörü süper ailesinin üyesi olup, tümör hücrelerinde DcR3'ün indirgenmesinin, apoptoza karşı dengelenmeye neden olabileceğini ve potansiyel olarak kanser terapisine hizmet edebileceği belirtilmektedir. Bu çalışma ile insan meme kanserli hastalarda adjuvan radyoterapinin DcR3, SIRT1 ve SIRT2 gibi son zamanlarda tümörle bağlantısı net olarak ortaya konan fakat tümör supresör mü promotor molekül mü olduğu netlik kazanmamış olan serum proteinleri üzerindeki rolünü değerlendirmeye çalıştık. Çalışmamızda radyoterapi öncesi ve sonrası serum total SIRT1 konsantrasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most important cancer types with it is high morbidity and mortality. The destruction of cancer cells with high energy X-rays is called radiotherapy and it has an important role in the treatment of cancer. Sirtuines are a family of NAD-dependent lysine deacetylases that have a biochemical role in various cellular processes such as metabolism, transcription and DNA repair. SIRT1 can act as an oncogen, as well as apoptotic activity in various cellular processes. SIRT2 is involved either as a promoter or suppressor in a variety of diseases, including cancer. DcR3 is a member of the TNF receptor superfamily and that reduction of DcR3 in tumor cells may cause stabilization against apoptosis and potentially serve as a new strategy for cancer therapy. In this study, we aimed to evaluate the role of adjuvant radiotherapy on serum proteins such as DcR3, SIRT1 and SIRT2 which have recently been shown to be clearly associated with tumor but it is not clear yet whether they are tumor suppressor or promoter molecules. In our study, there was no statistically significant difference in serum total SIRT1 concentrations before and after radiotherapy (p>0.05).