Volkanik ana materyal üzerinde oluşmuş topraklara gidya uygulanmasının bazı toprak özellikleri üzerine etkisi
Effects of gyttja application on some soil properties of soils formed volcanic main materials
  1. Tez No: 615080
  2. Yazar: ALİ ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SALTALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Ülkemizin birçok farklı bölgesinde volkanik ana materyal üzerinde oluşmuş topraklar mevcuttur. Volkanik topraklar genel olarak zayıf agregasyonlu, organik madde ve kireç içeriği bakımından fakir, ayrıca yüksek miktarlarda ağır metal içerebilmektedirler. Bu özellikleri nedeniyle bu topraklara belirli aralıklarla toprak düzenleyici materyallerin uygulanması gerekmektedir. Afşin-Elbistan Termik Santralinde atık olarak çıkarılan ve tekrar dolgu malzemesi olarak kullanılan gidyanın volkanik topraklar için uygun özelliklere sahip bir toprak düzenleyicisi olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, volkanik ana materyal üzerinde oluşmuş topraklara gidya uygulamasının toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmada topraklara % 0, 1, 2 ve 4 oranında gidya uygulaması yapılarak bu uygulamanın zamana bağlı olarak toprak özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Deneme saksı denemesi şeklinde planlanmış olup tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre, tarla kapasitesi, daimi solma noktası, agregat stabilitesi, strüktür stabilite indeksi, pH değeri, EC değeri, organik madde ve kireç kapsamı, alınabilir Ca, P, Fe içeriği kontrole kıyasla uygulanan gidya dozu ve zamana bağlı olarak artmıştır. Dispersiyon oranı, değişebilir Cu ve Cd içeriği ise azalmıştır. Sonuç olarak, volkanik topraklara gidya uygulaması tarımsal açıdan toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini iyileştirmiştir. Bu nedenle volkanik ana materyal üzerinde oluşan toprakların geliştirilebilmesi için topraklara gidya uygulaması önerilebilir. Ancak, volkanik ana materyal üzerinde oluşmuş, organik madde ve kireç içeriği düşük olan topraklara, toprak düzenleyicisi olarak gidyanın uygun doz ve uygulama miktarının belirlenmesi için tarla denemelerinin yapılmasında fayda vardır.
Özet (Çeviri)
In our country, there are soils formed on volcanic main material in different regions. Volcanic soils have poor aggregation, low organic matter and lime content, and high metal content. Due to these properties, it requires the application of soil regulating materials. It is believed that gyttja, which is used as a filling material in the Afşin-Elbistan Thermal Power Plant and obtained as waste, is suitable for volcanic soils. The purpose of this study is to investigate the effect of the application of gyttja to the soil formed on the main volcanic material on the physical and chemical properties of the soil. In the study, 0%, 1, 2 and 4% gyttja were applied to the soils. Depending on the time, the effect of gyttja application has been investigated. The experiment was planned as a pot experiment and according to the randomized plots desing with 3 replication. According to the results of the research, field capacity, permanent wilting point, aggregate stability, structure stability index, pH value, EC value, organic matter content, lime content, changeable Ca, P, Fe concentration increased depending on the dosage and time applied to the control. Dispersion ratio, changeable Cu and Cd content decreased. As a result, the application of gyttja to volcanic soils improved the physical and chemical properties of the soils in terms of sustainable agriculture. Therefore, gyttja application to the soil can be recommended to improve the soils formed on the main volcanic material. However, it is useful to conduct field trials to determine the dose and amount of application of the soil as a improver to the soil with low organic matter and lime content formed on the main volcanic material.