İntihar girişimi olan 12-18 yaş aralığındaki ergen bireylerde nöropsikolojik test bulgularının değerlendirilmesi ve columbia intihar riskini derecelendirme ölçeği'nin duyarlık ve özgüllüğünün belirlenmesi
Assessment of neuropsychological test results in adolescents aged between 12-18 with a history of suicide attempt and determination of sensitivity and specificity of the columbia suicide severity rating scale
- Tez No: 615101
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NESLİHAN EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Genç birey ölümlerinin önde gelen sebeplerinden biri olan intihar (özkıyım) kişinin kendi hayatını bilerek sonlandırmasıdır. İntiharın mental esneklik, inhibisyon ve dürtüsellik gibi yürütücü işlevler ve anne baba tutumlarıyla ilişkili olduğu bildirilmektedir. İntihar davranışının tanımlanması ve önlenmesi amacıyla standardize ölçeklere ihtiyaç duyulmaktadır. Columbia İntihar Riskini Derecelendirme Ölçeği (C-SSRS) dünyada altın standart olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, intihar davranışı riski yüksek gruplarda bilişsel işlevlerle olan ilişkinin değerlendirilmesi ve C-SSRS'nin duyarlık ve özgüllüğünün belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmaya 12-18 yaş aralığında intihar girişimi bulunan 24 katılımcı ile yaş-eğitim ve cinsiyet uyumlu intihar girişimi bulunmayan 21 katılımcı dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara, Stroop Testi, Dur İşareti Testi, Yap/Yapma Testi, Modifiye Edilmiş Wisconsin Kart Eşleme Testi, Anne-Baba Tutum Ölçeği (ABTÖ) ve C-SSRS uygulanmıştır. Gruplar arasında nöropsikolojik test skorları ve ABTÖ ebeveynlik stilleri karşılaştırılmıştır. Nöropsikolojik test skorları, ABTÖ stilleri ve C-SSRS arasındaki korelasyonlar incelenmiştir. C-SSRS alt testlerinin duyarlık ve özgüllük analizleri ROC eğrisi yöntemiyle yapılmıştır. Bulgular: İntihar girişiminin sigara [χ2(1)=9,612;p=0.002] ve alkol [χ2(1)=6,131;p=0.013] kullanımıyla ilişkili olduğu saptanmıştır. İntihar girişimi olan bireylerde Beck Depresyon Ölçeği skorlarının olmayan bireylere kıyasla yüksek olduğu görülmüştür (p=0.001). Nöropsikolojik test skorları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. C-SSRS ömür boyu intihar düşüncesi alt ölçeğinin intihar olgularını %81 duyarlık ve %84 özgüllükle ayırt edebildiği bulunmuştur. Sonuç: Sigara ve alkol tüketiminin intiharla ilişkili olduğu bulgusunun intiharı önleme ve riski değerlendirme açısından önemli olduğu düşünülmektedir. C-SSRS'nin klinikte ve deneysel araştırma ortamlarında intihar girişimini ayırt edebilmek adına güvenli bir ölçek olduğu görüşü desteklenmektedir. İntiharda bilişsel performansın geniş örneklemle araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Suicide is the intentional termination of one's own life, one of the leading causes of young people death. Suicide has been reported to be associated with executive functions such as mental flexibility, inhibition and impulsivity, and parental attitudes. Standardized scales are needed for defining and preventing suicidal behavior. Columbia Suicide Severity Rating Scale (C-SSRS) is the gold standard in the world. This study aimed to determine the relationship between cognitive functions and the sensitivity and specificity of C-SSRS in suicidally high-risk groups. Method: Twenty-four participants with suicide attempts between the ages of 12-18 and age-education-gender matched 21 participants without suicide attempts were included. Stroop Test, Stop-Signal Task, Go/NoGo Task, Modified-Wisconsin Card Sorting Test, Parenting Style Scale (PSS) and C-SSRS were applied to all participants. Neuropsychological test scores (NPT) and parenting styles were compared between groups. Correlations between NPT, parenting styles and C-SSRS were investigated. The sensitivity and specificity of the C-SSRS subtests were analyzed by ROC curves. Results: Suicide attempt was associated with smoking [χ2(1)=9,612;p=0.002] and alcohol consumption [χ2(1)=6,131;p=0.013]. Beck Depression Scale scores were higher in individuals with suicide attempts than those without (p=0.001). There were no significant differences between neuropsychological test scores. C-SSRS lifetime suicidal ideation subscale differentiates suicide attempters with a sensitivity of 81% and specificity of 84%. Conclusion: Relation between smoking and alcohol consumption and suicide is thought to be important for preventing suicide and risk assessment. Results supported that C-SSRS is a validated scale for distinguishing suicide attempters in clinical and experimental settings. Cognitive performance in suicide should be investigated with a larger sample.