Örgütsel stresin akaryakıt dağıtım firması çalışanları üzerindeki performansa etkileri
Organizational stress on the fuel distribution company employee performance effects
  1. Tez No: 615100
  2. Yazar: EMRAH ATAMAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZ ÖRGÜTSEL STRESİN AKARYAKIT DAĞITIM FİRMASI ÇALIŞANLARI ÜZERİNDEKİ PERFORMANSA ETKİLERİ Bu araştırmanın amacı akaryakıt dağıtım firması çalışanlarının bireysel performans düzeylerini; stres olgusunu dikkate alarak incelemektir. Araştırmanın evrenini, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) lisanslı akaryakıt dağıtım firmaları arasında Türkiye genelindeki üç büyük firmadan biri olan OPET A.Ş.'nin çalışanları oluşturmaktadır. Belirtilen evrenin tümüne ulaşılması güç olduğundan örneklem grubunu kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen, firmanın İstanbul Anadolu Yakasında bulunan genel müdürlüğündeki çalışanlar oluşturmaktadır. İs stresi faktörleri ve bireysel performans faktörleri arasında hipotezler oluşturulmuş olup, bu faktörler arasında asıl bileşenler, güvenilirlik ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Korelasyon analizleri sonucunda faktörler arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğu ortaya çıkmıştır. Tüm analizler sonucunda da bazı faktörlerin birbirlerini etkilediği, bazılarının da etkilemediği bulunmuştur. Yapılan bu araştırmanın neticesinde örgütsel stresin ankette kullanılan tüm değişkenlerden etkilenmekte olduğu görülmüş olup, sonuç olarak var olan bu örgütsel stresin firma çalışanları üzerindeki performansa herhangi bir şekilde etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF ORGANIZATIONAL STRESS ON THE FUEL DISTRIBUTION COMPANY EMPLOYEES The purpose of this research is to look into the performance of fuel distribution company employees by taking into consederation the fact of stress. The population of this research consists of OPET A.Ş., one of the three biggest EMRB (Energy Market Regulation Board) licenced companies in Turkey. Because of the difficulty in reaching all of this population, convenience sampling was used head office - which are all in the Asian Side of Istanbul - were chosen. Hypothesis were set between the factors of work stress and personal performance, principal component, reliability and correlation analysis were made between these factors. As a result of correlation analysis it is discovered that there's a significant relationship between the factors. And as the result of all analysis, it is also discovered that some factors significantly effect each other while some of them don't. As a result of This Apple resarch; it is understand that Organizational stress is affected by the whole variables used by the survey consequently we gather information from the survey that this organizational stress has no effect on the employees performans in any case.