Akut nefritik sendrom tanısı ile takip edilen hastaların retrospektif olarak incelenmesi
- Tez No: 521253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT TÜLPAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç:Çalışmamızda hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde takip edilen Akut Nefritik Sendromtanılı hastalarınretrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler:Çalışmamızda Ocak 2007-Aralık 2017 tarihleri arasında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nde Akut Nefritik Sendrom tanısı ile takip edilen 38 hastanın klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte hastalığın prognozu retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Akut glomerülonefrit tanısı ile takip edilen 14'ü (%36,8) kız, 24'ü (%63,2) erkek, toplam 38 pediatrik olgu incelendi. Hastaların tanı yaşları ortalama 8,3±3,2 yıl ve medyan 7,8 yıldı. Olguların 20'sinde (%52,6) geçirilmiş ÜSYE öyküsü, sadece birinde geçirilmiş piyodermi öyküsü vardı. Hastanede yatış süreleri ortalama 10,3±8 (3-31) gün, takip süreleri ortalama 22,9±16,4(6-60) aydı. Olguların %92,1'indemakroskopik, %7,9'unda mikroskopik hematüri, %71,1'inde nefrotik olmayan düzeyde, %28,9'undanefrotik düzeyde proteinüri, %92,1'indeödem, %55,3'ünde hipertansiyon, %65,8'inde hipokomplementemi görüldü.Son takipte hastaların hiçbirinde mikroskopik hematüri, ödem, hipertansiyon gözlenmedi.Olguların 21'inde (%55,2) akut böbrek yetmezliği görüldü. Hastaların26'sı (%68,4) diüretik, 9'u (%34,6) diüretik dışında antihipertansif tedavi almış olup, üç hasta diyaliz tedavisi almıştı. Olguların 10'u (%26,3) antiproteinürik tedavi almış,bu hastalardan birinde tedaviye rağmen nefrotik olmayan düzeyde proteinürinin 5 yıl sonra halen devam etmiş idi. Renal biyopside kresentrik glomerülonefrit izlenenher iki olgu da APSGN dışındaki postenfeksiyöz GN'e sekonder idi. Sonuç:Pediatrik yaş grubunda akut glomerülonefrit tablosu APSGN'ye sekonder ise iyi prognoz göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the patients with Acute Nephritic Syndrome who were followed-up in our pediatric clinic. Materials and Methods:In this study, the clinical and laboratory findings and prognosis of 38 patients with acute nephritic syndrome were investigated retrospectively in our study between January 2007 and December 2017 in Pediatrics Clinic. Results: A total of 38 pediatric cases were evaluated in 14 (36,8%) female and 24 (63,2%) male patients with acute glomerulonephritis.The mean age of the patients was 8,3 ± 3,2 years and the median age was 7,8 years. Twenty (52,6%) of the cases had a history of previous upper respiratory tract infection and only one had a history of previous pyodermia. The mean duration of hospitalization was 10,3 ± 8 (3-31) days and the mean follow-up period was 22,9 ± 16,4 (6-60) months. Microscopic hematuria in 92,1%, microscopic hematuria in 7,9%, nephrotic level in 71,1%, proteinuria in nephrotic level in 28.9%, edema in 92,1%, in 55,3% Hypertension was seen in 65,8% of patients. Microscopic hematuria, edema and hypertension were not observed in any of the patients. Acute renal failure was observed in 21 cases (55,2%). Twenty-six patients (68,4%) received diuretics and 9 (34,6%) received antihypertensive treatment other than diuretics. Three patients received dialysis treatment. Ten (26,3%) of the cases received antiproteinuric treatment, and in one of these patients, non-nephrotic proteinuria was still present after 5 years. Both cases with crescentric glomerulonephritis were secondary to postinfectious GN other than APSGN in renal biopsy. Conclusion: In the pediatric age group, acute glomerulonephritis is a good prognosis secondary to APSGN.