Suicidal girişim nedeniyle takip edilen hastaların sosyodemografik özellikleri, laboratuvar bulguları ve tıbbi durumları ile depresyon skorunun değerlendirilmesi
Evaluation of sociodemographic characteristics, laboratory findings and medical situations and depression score of patients followed for suicidal intervention
- Tez No: 615229
- Danışmanlar: DOÇ. RAMAZAN KÖYLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada suicidal girişim nedeniyle Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Toksikoloji Yoğun Bakım'da yatırılarak tedavi ve takipleri yapılan hastaların sosyodemografik özelliklerinin, laboratuvar bulgularının, tıbbi durumlarının ve Beck Depresyon Skorları'nın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel türde tasarlanmıştır. Çalışma Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği (KEAH-ATK) Toksikoloji Yoğun Bakım' da 01.05.2018-30.04.2019 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş ve üzeri kadın ve erkek bireylerin tamamının çalışma kapsamına alınmasına karar verilmiştir. Çalışmaya ilişkin veriler 60 soruluk veri toplama formu ve 21 soruluk Beck Depresyon Envanteri (BDE) ile toplanmıştır. Kategorik veriler arasındaki ilişkiler Ki-kare testi ve Nokta çift serili korelasyon katsayısı (Eta) ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık için p'nin 0,05'ten küçük olduğu durumlar kabul edilmiştir. Bulgular: İlaçla suicidal girişimde bulunan ve Toksikoloji Yoğun Bakım' da yatırılarak tedavi edilen 135 hasta üzerinde yürüttüğümüz çalışma neticesinde hastaların %20,1'i (n=27) mevcut girişim öncesinde en az bir defa intihar girişiminde bulunduğunu belirledik. Daha önce girişimi bulunan hastaların %56,3'ü (n=18) ilaç içerek intihara kalkışmıştı. Katılımcıların %96,3'ü (n=130) oral yolu kullanmıştı. Kullanılan ilaçlar; hastaların %49,6'sının (n=67) kendi ilacıydı. Girişimlerin %85,9'u ev ortamında ve %84,4'ü tanık bulunmaksızın gerçekleşmişti. Olayların %54,5'i (n=72) gece olarak sınıflanan saatler içerisinde meydana gelmişti. İntihar olayları en sık ilkbahar; ikinci sıklıkta ise yaz mevsiminde ortaya çıkmıştı. Hastaların %19,3'ünün (n=26) bilinç düzeyinde değişiklikler mevcuttu. Hastaların %92,6'sı (n=125) sağlıkla taburcu edilmişti. Daha önce suicidal girişimde bulunma ile psikiyatrik bir ilacı kullanma durumu arasında ise ki-kare testinde anlamlı fark bulundu. Sonuç: Acil servis başvuruları arasında önemli bir yer tutan ve bir halk sağlığı sorunu olan intiharın oransal olarak azaltılması ve önlenebilmesi için toplum ruh sağlığını korumaya yönelik uygulamaların birinci basamak sağlık hizmetleri içerisine entegre edilmesi uygun bir yol olabilir. Ancak önlenemeyen suicidlerde acil serviste yapılan tedaviler ve bu tedavinin devamlılığında toksikoloji yoğun bakım ünitelerinin önemi ortaya çıkmaktadır. Hastaların surveyi ve morbiditesi açısından acil servislere entegre toksikoloji merkezlerinin çoğaltılması gereklidir. Ayrıca alınabilecek önlemler ile mortalitenin azaltılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the sociodemographic characteristics, laboratory findings, medical conditions and Beck Depression Scores of the patients who were hospitalized and treated in the Toxicology Intensive Care Unit of Konya Training and Research Hospital Emergency Medicine and First Aid Clinic for suicidal intervention. Materials and Methods: Our research was designed as cross-sectional. The study was conducted in Konya Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic (KEAH-ATK) Toxicology Intensive Care Unit between 01.05.2018-01.05.2019. It was decided to include all men and women 18 years and older who agreed to participate in the study. Data were collected using a 60-item data collection form and 21-item Beck Depression Inventory (BDI). The relationships between categorical data were evaluated by Chi-square test and Point double-series correlation coefficient (Eta). For statistical significance, it was accepted that p was less than 0.05. Results: As a result of our study on 135 patients who had suicidal interventions with medication and were hospitalized in Toxicology Intensive Care Unit, 20.1% (n = 27) of the patients had attempted suicide at least once before the current intervention. 56.3% (n = 18) of the patients who had attempted suicide had attempted suicide. 96.3% (n = 130) of the participants used oral route. Drugs used; 49.6% (n = 67) of the patients had their own medication. 85.9% of the initiatives took place in the home environment and 84.4% without witnesses. 54.5% (n = 72) of the events occurred during the hours classified as night. Suicide events were most common in the spring; the second most frequent occurrence in summer. 19.3% (n = 26) of the patients had changes in consciousness. 92.6% (n = 125) of the patients were discharged from the hospital. In the chi-square test, a significant difference was found between suicidal attempt and psychiatric drug use. Conclusion: In order to reduce and prevent suicide, which is an important public health problem, suicide, which is a public health problem, can be an appropriate way to integrate practices to protect community mental health in primary health care services. However, the importance of the treatment in the emergency department and the continuity of this treatment in the non-preventable suicides are emerging. It is necessary to increase the number of toxicology centers integrated to the emergency department in terms of the patients' surveillance and morbidity. In addition, it should be taken into consideration that mortality can be reduced with precautions.