Plevral efüzyonlarda, transuda eksuda ayrımında interlökin-6 geninin rolü
The role of interleukin-6 gene in distinction of transudate exudate in pleural effusions
- Tez No: 615259
- Danışmanlar: PROF. DR. MUNİS DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Plevra adı verilen ince zarlar, akciğerlerin dışını (viseral zar) ve göğüs boşluğunun iç kısmını (pariyetal zar) kaplar. Solunum sırasında göğüs kafesi genişledikçe akciğerlerin zarlarının birbirleri üzerinde rahatça kayabilmesine yardımcı olmak için bu seröz zarlar arasında her zaman az miktarda sıvı bulunur. Plevral efüzyon bir hastalık değildir, fakat plevra hastalıklarının en sık görülen belirtisidir. Bu durum“akciğerde su”olarak da adlandırılan, akciğerler ve göğüs boşluğu arasındaki kavitede aşırı sıvı birikmesidir. Efüzyon oluşumuna sebep olan etiyolojiler kardiyopulmoner bozukluklardan, sistemik inflamatuar durumlara, maligniteden travmaya kadar çok geniş yelpazede görülür. Bu hastalıklar sonucunda plevradaki basıncın ve mikrovasküler yapısındaki permeabilitenin bozulmasıyla aşırı sıvı birikmesi olur. Plevral efüzyon tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve öncelikle tedavisi efüzyonu oluşturan sıvının tipini belirlemekle başlar. Klasik bir sınıflama, LDH, glukoz ve protein miktarlarının plevra sıvısı/serum oranlarına göre yapılır. Buna göre oluşan efüzyon, transuda veya eksuda olarak kategorize edilmektedir. Fakat olguların yaklaşık % 20'sinde tanı konulamamaktadır. Bu çalışma efüzyon sınıflaması için moleküler olarak yapılan ilk çalışmadır. Biz de çalışmamızda transuda ve eksuda ayrımı için, moleküler bir yaklaşımla inflamasyon cevabında başrol oynayan IL-6 geninin rolünü göstermeyi amaçladık. Bu amaç doğrultusunda; 19 transuda, 19 eksuda plevral efüzyonu olan hastaların ekspresyon seviyelerini karşılaştırdık. Bununla beraber, IL-6 geninin transkripsiyonunda düzenleyici rol oynadığı düşünülen en kuvvetli üç promotör polimorfizmlerini -174 G/C, -572 G/C ve -597 G/A; transuda ve eksuda grupları ile 33 sağlıklı kontrol ile kıyaslayarak çıkan genotiplerin transuda-eksuda ayrımındaki rolünü araştırdık.
Özet (Çeviri)
Thin membranes called the pleura cover the outside of the lungs (visseral membrane) and the inside of the chest cavity (parietal membrane). As the thoracic cavity expands during respiration, there is always a small amount of fluid between these serous membranes to help the membranes of the lungs slide comfortably over each other. Pleural effusion is not a disease, but it is the most common symptom of the pleural disease. This is an accumulation of excess fluid in the cavity between the lungs and the chest cavity, also called“water in the lungs”. The etiologies that lead to the accumulation of effusions are seen in cardiopulmonary disorders, systemic inflammatory conditions, malignant trauma, and in a wide variety of conditions. As a result of these diseases, there is extreme fluid accumulation due to impairment of the pleural pressure and the permeability of the microvascular structure. Pleural effusion is a condition that needs to be treated and the therapy begins with determining the type of fluid that primarily forms the effusion. A classical classification is based on pleural fluid / serum ratios of LDH, glucose and protein quantities. According to this, the effusion is categorized as transudate or exudate. However, about 20% of the cases cannot be diagnosed. This research is the first molecular study for effusion classification. In our study, we also investigated the role of IL-6 gene, which plays a prominent role in response to inflammation, for transudate and exudate distinction with molecular approach. For this goal, we compared the expression levels of patients with 19 transudate and 19 exudate pleural effusions. Additionally, the three strongest promoter polymorphisms thought to play a regulatory role in the transcription of the IL-6 gene which are -174 G/C, -572 G/C and -597 G/A compared with transudate and exudate groups and 33 healthy controls and we investigated the role of genotypes in the distinction of transudate-exudate.