Eksudatif ve transudatif plevral sıvılarda oksidatif ve antioksidatif parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of oxidative and antioxidative parameters in the exudative and transudative pleural effusion
  1. Tez No: 247929
  2. Yazar: GÜLŞAH ETHEMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GENCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Birçok nedenle ilgili olan plevral efüzyonlarda sıvının analizi, altta yatan nedenin belirlenmesinde önemli bir başlangıçtır. Sıvının eksuda transüda ayrımında birçok parametre çalışılmış olmakla birlikte zaman zaman yanlış sonuçlar çıkmaktadır. Bu çalışmada eksuda ve transuda sıvı ayrımına katkı sağlamak amacıyla eksudatif ve transudatif sıvılarda oksidatif stres markırlarını araştırdık.Materyal ve metodlar: Çalışmaya Göğüs Hastalıkları kliniğinde takip edilen 50 plevral efüzyonlu hasta ve herhangi bir sağlık problemi olmayan 30 sağlıklı erişkin alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Analysis of pleural effusions related to many different reasons is an important stard for the determining the ethiological cause. Despite several parameters were studied in differentiation of exude and transude sometimes incorrect results have been obtained. In this study, we investigated oxidative stress markers in exudative and transudative effusions in order to contribute to separate exuda and transude.Material and methods: Fifty patients with pleural effusion and 30 healthy adults without any health problems, who had been followed up in Chest Disease Clinic were included into the study.