Obez ve obez olmayan bireylerde siyalik asit, interlökin-6 (IL-6) ve C-reaktif protein (CRP), düzeylerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
Investigation and comparison of sialic acid, interlukin-6 (il-6) and C-reactive protein (CRP) levelsin obese and non-obese individuals
  1. Tez No: 615336
  2. Yazar: TARLAN SABAMEHR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÜLFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Obezite, vücudun tüm organ ve sistemlerine etki eden vücutta bozukluklara hatta ölümlere yol açabilen kronik ve önemli bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre obezite dünyanın en riskli 10 hastalıklarından biridir (1). Bu çalışmadaki amacımız obez bireylerde siyalik asit, CRP(C-reaktif protein) ve IL6 (İnterlökin-6) düzeylerini araştırmaktır. Bu amaçla yaşları 18 ile 65 arasında değişen 40 sağlıklı birey (kontrol) ve 40 obez bireyden (deney) 2 grup oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic and important disease that affects all organs and systems of the body and can lead to disorders and sudden death in human body. According to the World Health Organization (WHO), obesity is one of the 10 risky diseases in the world. In this study we aimed to investigate sialic acid, CRP (C-reactive protein), and IL-6 (Interleukin 6) levels in obese cases. the study was conducted on two grup ,40 healthy individuals (control) and 40 obese individuals (patient) ,age 18 - 65 years were included. the study.Serum sialic acid, CRP, IL-6 levels were compared between two groups who applied to Medipol University Mega Hospital Laboratory for routine tests.