Cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların uyku kalite düzeylerinin hasta konforu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep quality levels and patient comfort i̇n i̇npatients i̇n surgical i̇ntensive care unit
  1. Tez No: 615395
  2. Yazar: İLKNUR MISIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, cerrahi yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların uyku kalite düzeylerinin hasta konforu ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Şişli Florence Nightingale Hastanesi cerrahi yoğun bakım ünitelerinde yatmakta olan hastalar, örneklemini ise 20 Şubat-25 Nisan 2019 tarihleri arasında çalışma kriterlerini sağlayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 198 hasta oluşturdu. Araştırmanın verileri,“Hasta Bilgi Formu”,“Perianestezi Konfor Ölçeği”, 'Richard-Campbell Uyku Ölçeği' kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen istatistiksel analizler için R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) kullanıldı. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar (minimum, maksimum, ortalama, standart sapma, medyan, birinci çeyreklik, üçüncü çeyreklik, frekans ve yüzde) kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel inceleme ile değerlendirildi. Normal dağılım gösteren değişkenlerin ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Normal dağılım gösteren değişkenlerin iki grup arası değerlendirmelerinde Bağımsız gruplar t testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerin ikiden fazla grup arası değerlendirmelerinde Kruskal-Wallis test, anlamlılık gözlenmesi durumunda anlamlılığın kaynağını belirlemek amacıyla Dunn-Bonferroni test kullanıldı. Nicel değişkenler arasındaki ilişki düzeyinin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Ölçeklerin iç tutarlılık düzeylerinin belirlenmesinde Cronbach alfa katsayısı kullanıldı. PKÖ toplam puanı ve RCUÖ toplam puanı üzerine etki eden faktörlerin belirlenmesi amacıyla iki ayrı lineer regresyon analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out descriptive and cross-sectional in order to investigate the relationship between sleep quality levels and patient comfort in the surgical intensive care unit. The study population consisted of 198 patients who were hospitalized in surgical intensive care units of Şişli Florence Nightingale Hospital, and the study included 198 patients who met the study criteria between February 20 and April 25, 2019. The data of the study were collected by using-Patient Information Form Konfor, Konfor Perianesthesia Comfort Scale "and Bilgi Richard-Campbell Sleep Scale hast. For the statistical analysis obtained in the study, R vers. 2.15.3 program (R Core Team, 2013) was used. Descriptive statistical methods (minimum, maximum, mean, standard deviation, median, first quarter, third quarter, frequency and percentage) were used to evaluate the data. The normal distribution of quantitative data was evaluated by Shapiro-Wilk test and graphical examination. One-way analysis of variance was used for more than two groups of variables with normal distribution. Independent groups t-test was used to evaluate the normal distribution of variables. The Kruskal-Wallis test was used to evaluate the variables that did not show normal distribution, and Dunn-Bonferroni test was used to determine the source of significance in the case of significant significance. Pearson correlation analysis and Spearman correlation analysis were used to determine the relationship between quantitative variables. Cronbach alpha coefficient was used to determine the internal consistency of the scales. Two different linear regression analyzes were performed to determine the factors affecting the total score of PKO and the total score of RCUO.