Serebral palsi'li çocuklarda kuadriseps kasına uygulanan dinamik bant uygulamasının yürüme, postür ve denge üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of dynamic band application on quadriceps muscle on walking, posture and balance in children with cerebral palsy
- Tez No: 615436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOMRİS DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Serebral palsi için, primer zedelenme ilerleyici değildir fakat eşlik eden nöbetler ile zedelenme artış gösterebilmektedir. Hemiparetik serebral palsili çocuklarda alt ekstremitede fonksiyon bozuklukları ve denge problemleri, çocuğun günlük yaşam aktivitelerine ve sosyal faaliyetlerine katılımını sınırlamaktadır. Çalışmamız serebral palsili çocuklarda kuadriseps kasına uygulanan dinamik bant uygulamasının yürüme, postür ve denge üzerine etkilerinin araştırılmasını amaçlamıştır. Serebral palsi tanısı konmuş 5-15 yaş aralığında 30 hemiparetik olgu ile çalışma tamamlanmıştır. Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi seviye 1-2 olan olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Olgular randomize olarak kontrol (n=15) ve deney (n=15) grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Bir gruba sadece konvansiyonel yürüme eğitimi uygulanırken diğer gruba buna ek olarak hemiparetik taraf kuadriseps kasına dinamik bantlama uygulanmıştır. Denge, Yıldız Denge testi ile, postür analizi PosturZone uygulaması ile ve yürüme hızı, Zamanlı Kalk Yürü testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For cerebral palsy, the primary injury is not progressive, but it may increase with accompanying seizures. Lower extremity dysfunction and balance problems in children with hemiparetic cerebral palsy limit the child's participation in daily living and social activities. The aim of this study was to investigate whether the application of dynamic band on quadriceps has an effect of on gait, balance and posture problems. Thirty cases with hemiparetic cerebral palsy between the ages of 5-15 participated in the study. The study was completed with cases with Gross Motor Function Classification System scoring level 1-2. Subjects were randomly divided into two groups as control (n = 15) and intervention (n = 15) groups. Control group had conventional walking training and intervention group had both conventional walking training and dymanic tape application. Star Balance test was used for balance evaluation, PosturZone application for posture evaluation and Timed-up and Go test for walking speed evaluation. IBM SPSS Statistics 24 (IBM SPSS, Turkey) was used for statistical analysis.