Yönetişim ve söylem bağlamında bir içerik analizi çalışması: Siyasi parti örneği
Organizational life cycle: A study of political parties
  1. Tez No: 615551
  2. Yazar: ASLI ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İşletme, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
21.yüzyıl bilgi toplumunda yönetişim olgusu, örgütlerde yönetim felsefesinin tekrar düşünülmesine yol açmaktadır. Örgütlerde, kararların alınmasında yönetim fonksiyonun önemli bir işlevi bulunmaktadır. Yönetim, endüstri devriminden bu yana örgütlerin merkezinde yer alan yürütücü bir güç olarak bulunmaktadır. Örgütlerin, günümüzde teknolojinin gelişimi ve küreselleşme ile beraber değişime uğrayan sosyo-ekonomik alanlarda dış çevre koşullarından bağımsız olarak hareket etme olanakları kalmamıştır. Örgütler ancak dış çevre koşullarıyla, paydaşlarıyla ve onların faaliyetleriyle uyumlu oldukları zaman varlıklarının sürdürülebilirliğini sağlayabilmektedir. Örgütün sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi için yönetişimin ilkeleri dahilinde örgütün tüm paydaşlarının yönetime katılma fikrine dahil edilmesi gerekmektedir. Çünkü örgütlerin devamlılığını sağlayıcı tek dinamik unsur yönetim faaliyetleri değildir. Yönetişim ilkelerinin iletişim gücüyle birleştirilmesi ve paydaşlara yayılması oldukça büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda örgütlerin, yönetişim ile yönetme gücünü paylaşması kendi varlıklarının korunması için de gerekli olmaktadır. Modern toplum, ulus devletlerin oluşumu ile birlikte toplumu temsil eden siyasal partiler ve siyasal alanın örgüt yapılarından bir tanesidir. Siyasi partiler, toplumun temsilcisi olarak siyasal alanda bulunmaktadırlar. Bu görüşlerden yola çıkarak, bu tez çalışmasında yönetişimin ilkeleri ve siyasi parti söylemleri örgüt bakış açısıyla incelenmektedir. Birinci bölümde, örgüt ve yönetim unsurlarının gelişimi, yönetişim kavramı ve ilkelerinin irdelenmesi ele alınmaktadır. İkinci bölümde, siyasi parti kavramı ve özellikleri ile söylem olgusu açıklanmaktadır. Üçüncü bölüm ise tezin araştırma bölümünü oluşmaktadır. Bu bölüm, bir siyasi partinin seçim bildirgesinin söylemleri bağlamında incelenmesini kapsamaktadır. Sonuç olarak, ekonomi, hukuk ve paydaş temelli söylemlere ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of governance in the 21st century information society, leads to a re-thinking of the management philosophy in organizations. The management function has an important function in making decisions in organizations. Management has been at the core of organizations since the industrial revolution. Organizations have not any opportunity to act independently of the external environmental conditions in socio-economic domain that have changed with the development of technology and globalization. Organizations can ensure the sustainability of their assets only when they are compatible with external environmental conditions, stakeholders and their activities. In order to ensure the sustainability of the organization, all stakeholders of the organization should be included in the idea of participating in the management within the principles of governance. Modern society is one of the political parties and organizational structures of the political field which representing the society with the formation of nation-states. Political parties are the representatives of the society in the political field. Based on these views, governance and political party discourses are examined from an organizational point of view in this thesis. In the first chapter, the development of organizational and management elements, the concept and principles of governance are discussed. In the second chapter, the concept of political party, its features and discourse are discussed in the context of institutional communication. The third chapter consists of the research part of the thesis. In this research, the categories of organizational discourses (election manifesto) of the political party and the sections related to good governance (governance) were investigated. Consequently, economics, law, democracy and stakeholder-based discourses are reached.