Yapısal eşitlik modellemesi ve bir uygulama
Structural equation modeling and an application
  1. Tez No: 615563
  2. Yazar: SEMİH ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasının birinci bölümde, yapısal eşitlik modellemesinin tarihçesi genel olarak anlatılmış ve bu yöntemin zaman içerisinde göstermiş olduğu gelişmeler ele alınmıştır. Daha sonra, yapısal eşitlik modellemesi hakkında temel bilgiler verilmiş ve literatürde yer alan çalışmalar incelenerek kaynak araştırılması oluşturulmuştur. İkinci bölümde, faktör analizi başlığı altında açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi hakkında gerekli bilgilere değinilmiştir. Bu bölümde ayrıca path analizi irdelenmiş olup path diyagramı hakkında genel bilgileri ile kullanılan sembol ve anlamlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, yapısal eşitlik modellemesinin genel yapısı incelenmiştir. Bu yöntemin iki bileşeni olan; ölçüm modeli ve yapısal model anlatılmış bu modellerde yer alan şekil ve semboller açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, yapısal eşitlik modellemesinin tahmin ve uyum iyiliği değerleri irdelenmiştir. Üstelik tahmin edici yöntemlerinden bahsedilmekle beraber yedi adet model uyum iyiliği değerleri açıklanmış ve değerlerin referans aralıkları üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümünde, çalışmanın yapısal eşitlik modellemesi uygulamasında kullanılan teknoloji kabul modeli referans alınarak teknoloji kabul modelinin teorik yapısı ve kavramları hakkında bilgiler verilmiştir. Altıncı bölümde, sağlık bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ve temel araştırma konusu olan“E-Nabız”sisteminin amacı, kullanımı ve verilerin korunması hakkında bilgiler verilmiştir. Yedinci bölümde; araştırmanın amacı, kapsamı, veri toplama, kitle ve örneklem sayıları ile araştırma hipotezleri hakkında bilgiler verilmiştir. Sekizinci bölümde, uygulama verilerinin güvenirliliğine ilişkin için Cronbach's Alfa katsayıları, ankete katılan doktorların demografik özellikleri ve modele ilişkin analiz sonuçlarına yer verilmiştir. Son bölüm olan dokuzuncu bölümde ise yapısal eşitlik modellemesi analizi sonucunda elde edilen path diyagramı, yapısal eşitlikler, faktörlere ilişkin korelasyon matrisi, standartlaştırılmış parametre tahmin değerleri, t değerleri ve hipotez değerleri verilmiştir. Araştırmada test edilen dört hipotezin tamamı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, the history of structural equation modeling was explained in general and the developments that it has shown over time were dealt with. Later, basic information about structural equation modeling was given and literature research was created by examining the studies partaking in the literature. In the second part, the necessary information were mentioned by examining exploratory and confirmatory factor analysis under the heading of factor analysis. In addition, path analysis was examined, with general information about the path diagram and their meanings and the symbols that used were mentioned. In the third part, the general structure of structural equation modeling was examined. In addition, the symbols on the shapes used and the expressions corresponding to these symbols were explained by telling the measurement model and structural model. In the fourth part, the predictive and fit goodness values of the equality modeling are examined. Moreover, although estimation methods are mentioned, seven goodness of fit values are explained and Reference ranges are emphasized. In the fifth part of the study, informations is given about the general structure and concepts of the technology acceptance model is by taking the technology acceptance model as reference with in the scope of structural equation modeling. In the sixth part, information is given about the purpose, usage and data protection of the“E-Pulse”system, which is the main research topic implemented by the Ministry of Health. In the seventh part, the informations about the scope of, the purpose of study, data collection, mass and sample numbers and research hypotheses were given. In the eighth part, Cronbach's Alpha coefficients, demographic characteristics of the surveyed physicians and the analysis results of the model are given for the reliability of the application data. As for in the ninth and last part were showed the path diagram, structural equations, correlation matrix related to factors, standardized parameter estimation values, t values and hypothesis values are given as a result of structural equation modeling analysis. All four hypotheses tested in the study were confirmed.