Açıklayıcı yapısal eşitlik modellemesi ve bir uygulama
Exploratory structural equation modeling and an application
- Tez No: 799420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yapısal eşitlik modellemesi gizil değişkenler arasındaki ilişkileri incelediği için sosyal bilim alanında çalışan araştırmacılar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yapısal eşitlik modellemesi, açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, yol analizi ve regresyon analizinin bir arada kullanılması ile yapılmaktadır. Yapısal eşitlik modellemesine 2009 yılında Tihomir Asparouhov ve Bengt O. Muthén yeni bir bakış açısı getirmiştir. Bu bakış açısı literatürde açıklayıcı yapısal eşitlik modellemesi olarak yer almaktadır. Bu çalışmada yapısal eşitlik modellemesi ve açıklayıcı yapısal eşitlik modellemesine ait teorik çerçeve ayrıntıları ile incelenmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında 18-24 yaş aralığında yer alan öğrencilerin benlik saygısı, öznel mutluluk ve bilinçli farkındalıkları araştırılmıştır. Veri toplama aşamasında elektronik anket tekniği kullanılarak 350 öğrenciye ulaşılmıştır. Elde edilen veriler üzerinden analizler değerlendirildiğinde; açıklayıcı yapısal eşitlik modellemesinde elde edilen uyum ölçütler değerlerinin, yapısal eşitlik modellemesi için elde edilen uyum ölçüt değerlerine göre daha iyi olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since structural equation modeling examines the relationship between latent variables, it is frequently preferred by researchers working in the social sciences. Structural equation modeling is done by using explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis, path analysis and regression analysis together. Tihomir Asparouhov and Bengt O. Muthén brought a new perspective to structural equation modeling in 2009. This point of view is in the literature as explanatory structural equation modeling. In this study, the theory of structural equation modeling and explanatory structural equation modeling has been examined in detail. In the application part, the self-esteem, subjective happiness and conscious awareness of the students aged 18-24 were investigated. During the data collection phase, 350 students were reached by using the online questionnaire technique. When the analyzes are evaluated on the data obtained; it has been revealed that the values of the fit criteria obtained in the explanatory structural equation modeling are better than the values of the fit criteria obtained for the structural equation modeling.