Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşkü'nün iç mekan analizi ile mobilya ve donatılarının sistematik değerlendirilmesi
Systematic evaluation of the furniture, furnishing and accessory of the Presidency Museum of Ataturk Mansion by interior analys
  1. Tez No: 615574
  2. Yazar: TUĞBA ANDAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI HASAN EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 569
Özet
Bu çalışmada, Mustafa Kemal Atatürk'ün 11 sene hizmetinde bulunan,“Cumhurbaşkanlığı Atatürk Müze Köşk”nün tarihi ve manevi yapısına uygun olarak, iç mekan donatı elemanlarının karakteristik özelliklerinin bilimsel kriterler çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün yaşadığı iç mekan ve donatı elemanlarının mevcut durumlarının tespit edilerek, gelecek nesillere aktarılması sağlanmış olacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, Köşk'ün tarihsel sürecine ve bulgular kısmında işlenmiş olan terim ve kavramların detaylı açıklamalarına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, araştırma evreni kapsamında mekan ve mobilyalar tanımlanarak, bu ögelerin hangi yöntem ve araçlarla inceleneceği belirlenmiştir. Bu bölümde, ana kütleyi oluşturan mobilyaların tamamı hakkında istatistiki değerlendirme yapılmış ve ayrıntılı incelenerek mobilya sayısının en anlamlı değeri tespit edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Köşk'ün iç mekanları ve mobilyaları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. İç mekanları oluşturan tavan, zemin, kapı ve pencereler gibi ana öğelerin teknik ve estetik özellikleri, mekanın fonksiyonları gibi açılardan incelenmiştir. Mobilyalar ise üstlenmiş oldukları işlevsel eylemler ve bu eylemlerin ölçü limitleri de dahil olmak üzere işlevsel ve ergonomik; sahip oldukları üslup, stil, tasarım ve süsleme teknikleri ile estetik; üretildikleri yer, imal edildikleri malzeme, konstrüksiyon ve üretim teknikleri açısından ise teknik değerlendirmeye tabi tutulmuşlardır. Mobilyaların incelenmesi aşamasında 35 adet mobilya üzerinde daha yoğun bir çalışma yürütülmüştür. Seçilen bu 35 adet mobilyanın, diğer özellikleri daha önce incelendiği için bu defa da detaylı olarak genel konstrüksiyonları ve konstrüksiyon teknikleri araştırılmıştır. Araştırma neticesinde bu mobilyalar için detaylı envanter formu düzenlenmiştir. Bu form, mobilyalara dair yeni envanter bilgilerin yer aldığı Form-A, fotoğraf arşivinin yer aldığı Form-B ve teknik çizimlerin yer aldığı Form-C şeklinde analiz edilmiştir. Sonuç itibari ile daha önce çok kısıtlı bilgilere sahip olan Köşk mobilyalarına ait oldukça detaylı ve bilimsel tabanlı bir envanter formu hem Köşk envanterine hem de Mobilya ve Dekorasyon dünyasına kazandırılmıştır
Özet (Çeviri)
This study intends to evaluate the characteristic features of the interior accessories of“The Presidency Museum of Atatürk Mansion”, which has served Mustafa Kemal Atatürk for 11 years, within the terms of scientific criteria, in accordance with its historical and moral structure. Therefore the current condition of the interior and accessories of the place where the founder the our Republic Atatürk lived will be determined and passed on to the next generations. In the first section of the study, the historical process of the Mansion and detailed explanations of the terms and notions mentioned in the findings have been presented. In the second section of the study, interior space and furniture have been defined as the population of the study and how these elements will be examined has been determined. In this section, statistical evaluation of the whole furniture forming statistical population has been performed and most significant value of the number of the furniture has been determined by a detailed examination. In the third section of the study, furniture and interior of the Mansion have been analyzed in detail. The elements of interior such as ceiling, floor, doors and windows have been examined in terms of technical and esthetical features and functions of the interior space. Functional acts of the furniture and their size limits have been analyzed in terms of functional and ergonomic evaluation. The orders, style, design and ornament techniques of the furnitures have been analyzed in terms of esthetic evaluation. The place of manufacture, the material they are made of, construction and production techniques of the furnitures have been analyzed in terms of technical evaluation. During the process of furniture examination, especially 35 furnitures have been put into a more detailed study. As the other features of these 35 furnitures ha been presented in previous sections, general construction and construction techniques of the given furnitures have been studied in the next sections. Detailed inventory forms for these furnitures have been presented. This form has been analyzed as Form-A, in which there are new inventory information about the furnitures, Form B as photo galleries and Form-C as technical drawings. By this way a scientific and detailed inventory form about the Mansion furnitures has been brought to the Mansion inventory and to the field of Furniture and Decoration.