Transoral robotik dil kökü cerrahisi yapılan hastalarda postoperatif kanama için prediktif risk faktörleri
Predictive risk factors for postoperative hemorrhage in patients with transoral robotic tongue base surgery
- Tez No: 615584
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER KIRIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dil kökü, görüş açısı sorunları ve cerrahi aletlerin kısıtlı manipülasyonu nedeniyle obstrüktif uyku apnesi cerrahları için zor bir anatomik bölgedir. Kanama dil kökü cerrahisi sonrası görülen nadir bir komplikasyondur. Dil kökü cerrahisi geçiren hastaların değerlendirilmesinde ve yönetiminde birçok faktör, primer postoperatif kanama riskini etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı postoperatif kanama ile ilişkili olabilecek prediktif risk faktörlerini değerlendirmek ve tanımlamaktır; böylece yüksek riskli hastalar kanamadan önce tanımlanabilecektir. Kulak Burun Boğaz hastalıkları kliniğimizde obstrüktif uyku apne sendromu tanısı nedeniyle Eylül 2015 ve Haziran 2019 tarihleri arasında transoral robotik dil kökü cerrahisi yapılan hastaların dosya kayıtları incelendi ve 106 hastanın verileri çalışmaya dahil edildi. Her kayıttan şu veriler elde edildi; preoperatif apne-hipopne indeksi, hastanın yaşı ve cinsiyeti, toplam ameliyat süresi, intraoperatif kanama miktarı, vücut kitle indeksi, preoperatif ve postoperatif kan basıncı, rezeke edilen doku hacmi ve kanamanın kaçıncı gün gerçekleştiği. Diğer faktörlerde anlamlı bir fark saptanmaz iken rezeke edilen doku hacminde ise kanama olan grup ile kanama olmayan grup arasında istatiksel anlamlı fark saptandı.
Özet (Çeviri)
It is a difficult anatomical area for obstructive sleep apnea surgeons due to tongue base, vision problems, and limited manipulation of surgical instruments. Hemorrhage is a rare complication seen after tongue base surgery. Many factors in the evaluation and management of patients that undergo tongue base surgery may affect the risk of primary postoperative hemorrhage. The aim of this study is to evaluate and define predictive risk factors that may be associated with postoperative hemorrhage; so high-risk patients can be identified before hemorrhage. The file records of patients who underwent transoral robotic tongue base surgery between September 2015 and June 2019 due to the diagnosis of obstructive sleep apnea syndrome in Ankara Yıldırım Beyazıt University Otorhinolaryngology Clinic were examined and the data of 106 patients were included in the study. The following data were obtained from each record; preoperative apnea-hypopnea index, patient's age and gender, total operation time, intraoperative bleeding amount, body mass index, preoperative and postoperative blood pressure, resected tissue volume, and the day of bleeding. While there was no significant difference in other factors, there was a statistically significant difference in the volume of resected tissue between the bleeding group and the non-bleeding group (p < 0.005).