Pediyatrik yaş grubunda MRG ile torakal spinal kanal ve medulla spinalis boyutlarının normatif değerlerinin saptanması
- Tez No: 615594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE PINAR GÜNBEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: 1 ila 18 yaş arası sağlıklı pediyatrik popülasyonda, MRG ile medulla spinalis ile vertebral kanalın fizyolojik boyutlarını ve bunların birbirlerine oranlarını ölçülüp normatif değerlerini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemizin PACS sisteminde torakal vertebra MRG incelemesi bulunan 1-18 yaş arasındaki tüm hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Bu hastalardan geçirilmiş vertebral operasyon, skolyoz, kitlesel lezyon, demiyelinizan hastalık, medulla spinalise radyoterapi alma öyküsü ve disrafizm bulguları bulunan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Sağlıklı hastalardan ilk 1 yaş içindekiler dışında her yaş için 18-22'şer kişilik gruplar oluşturduk. T1, T4, T8 ve T12 vertebra düzeylerinden aksiyel planda vertebral kanal ve medulla spinalis anterio-posterior boyutları ile alanları, ayrıca midsagittal planda vertebral kanal ve medulla spinalisin anterio-posterior boyutları ve bunların oranları ölçüldü. Bulgular: Ölçümlerimizde sadece T1 sag. VK AP (p=0.002), T12 sag. oran (p=0.003), T12 aks. MS alan (p=0.01), T12 sag. MS AP (p=0.01), T12 aks. MS AP (p=0.003) değerlerinde kız erkek cinsiyet arasında anlamlı farklılık saptadık. Diğer tüm ölçüm parametrelerinde kız erkek cinsiyet arasında farklılık saptamadık. Kız ve erkek cinsiyette yaş ile ölçüm değerlerinin arasındaki farklılık incelendiğinde; T12 düzeyinde kız ve erkeklerde MS AP ve sag çaplarının yaş ile anlamlı ilişki göstermedi (p> 0.05). Erkek cinsiyette T1 düzeyinde VK AP ve sag çapları yaş ilişki göstermedi (p>0.05). Sonuç: Pediyatrik yaş grubunda medulla spinalis boyutları ve vertebral kanal çapı yaşla ve cinsiyetle korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to determine the normative values and measure the physiological dimensions of the medulla spinalis and vertebral canal and their ratio in a healthy pediatric population between 1 and 18 years of age. Materıals and Methods: All patients aged 1-18 years who had thoracic vertebra MRI examination in PACS system of our hospital were evaluated retrospectively. Patients with previous vertebral operations, scoliosis, mass lesion, demyelinating disease, history of radiotherapy (medulla spinalis), and signs of dysraphism were not included in the study. We formed groups 18-22 healthy patients for all ages except the first one. The vertebral canal anterio-posterior dimensions and areas of the medulla spinalis on the axial plane; the anterio-posterior dimensions of the vertebral canal and medulla spinalis on the midsagittal plane were measured from T1, T4, T8 and T12 vertebra levels. Results: In our measurements, we found a significant difference between girls and boys at T1 sag. VK AP (p = 0.002), T12 sag. ratio (p = 0.003), T12 transverse MS area (p = 0.01), T12 sag. MS AP (p = 0.01) and T12 transverse MS AP (p=0.003) values. In all other measurement parameters, we did not find any difference between girls and boys. When the difference between age and measurement values examined in the gender of girls and boys; MS AP and sag. diameters were not significantly associated with age in girls and boys at T12 level (p> 0.05). VK AP and sag. diameters were not associated with age at T1 level in male gender (p> 0.05). Conclusıon: Medulla spinalis dimensions and vertebral canal diameter correlated with age and gender in pediatric age group.