Koroner bypass cerrahisi geçiren hastaların faz 3 rehabilitasyon döneminde sağlıklı kontroller ile karşılaştırılması
Comparison of patients undergoing coronary artery bypass grafting with healthy controls during phase 3 rehabilitation period
- Tez No: 615672
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA DEMİRBAĞ KABAYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Koroner arter hastalığı tüm dünyada ölümün önemli bir nedeni olup, hayatta kalan bireylerin de morbiditesine yol açmaktadır. Morbiditenin önemli bir nedeninin fiziksel fonksiyon kısıtlılıkları olduğu düşüncesinden hareketle; bu çalışmada bypass cerrahisi geçirmiş olan hastaların efor düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlandı. Bu amaçla; 20 koroner arter bypass cerrahisi geçirmiş kardiyak rehabilitasyon faz 3 dönemi hastası ve 20 sağlıklı kontrol olgu çalışmaya alındı. Tüm olguların demografik özellikleri yanı sıra; vücut analizi, 6 dakika yürüme testi, kısa form-36 ile belirlenen yaşam kalitesi ve efor testi (tredmil ve bisiklet ergometresi ile) yapıldı. Sonuçlar iki grup arasında karşılaştırıldı. Olguların yaş, boy, kilo ve vücut analizi özellikleri benzerdi. Hasta grubunda, erkek olgu sayısı, kadın olgulardan daha fazlaydı. Olgular eğitim ve meslek durumlarına göre karşılaştırıldığında; kontrol grubunun eğitim seviyesi daha yüksek bulundu. 6 dakika yürüme testi sonuçlarında; kontrol grubu, hasta grubundan daha iyi performans gösterdi. Tredmil testi met düzeyi ve heart rate recovery, parametreleri karşılaştırıldığında hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. 6 dakika yürüme testi sonuçları, bisiklet egzersiz testi sonuçları ile pozitif korelasyon gösterdi. Bisiklet testinde saptanan metabolic eşlenik değer düzeyi, maksimal enerji tüketimi, maksimal oksijen tüketimi, maksimal power, maksimal power/weight parametreleri; hasta grubunda kontrol grubundan düşük bulundu. Hastaların yaşam kalitesi (fiziksel fonksiyon ve fiziksel rol güçlüğü), kontrol grubuna göre azalmıştı. Bisiklet testini sonlandırma nedenleri, hasta grubunun çoğunluğunda kas yorgunluğu oldu. Çalışma sonucunda; koroner arter bypass cerrahisi geçiren bireylerin, efor kapasiteleri ve yaşam kalitelerinin benzer yaştaki sağlıklı olgulara göre azalmış olduğu izlendi. Bu durum hastaların kardiyak rehabilitasyon ihtiyacını ortaya koyması bakımından değerli olduğu düşünülmektedir. rulacaktır.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease is an important cause of death worldwide and leads to the morbidity of survivors. Considering that an important cause of morbidity is physical function limitations; In this study, it was aimed to compare the exertion levels of patients who had undergone bypass surgery with healthy controls. For this purpose; 20 patients with coronary artery bypass greft cardiac rehabilitation phase 3 and 20 healthy controls were included in the study. In addition to the demographic characteristics of all cases; body analysis, 6 minute walk test, life quality determined with short form-36 and exercise test (with treadmill and bicycle ergometer) were conducted. The results were compared between the two groups. Age, height, weight and body analysis of the cases were similar. In the patient group, the number of male cases was higher than female cases. When the cases were compared according to their education and occupation; the education level of the control group was higher. In 6 minute walk test results; control group performed better than patient group. No significant difference was found between the patient and the control group when the treadmill test met level, heart rate recovery and exercise capacity parameters were compared. Results of 6 minute walk test showed a positive correlation with the results of cycling exercise test. The metabolic equivalents of task level in the bike test, maximal energy consumption, maximal oxygen consumption, maximal power, maximal power / weight parameters were lower in the patient group than in the control group. Life qualities (physical function and physical role difficulty) of the patients decreased compared to the control group. The reason for their terminating the bicycle test was that the majority of the patient group had muscle fatigue. As a result of the study; It was observed that the effort capacity and life qualities of the patients who underwent coronary artery bypass greft decreased compared to the healthy ones of similar age. This situation is considered valuable in terms of revealing the patients' cardiac rehabilitation needs.durulacaktır.