Aile şirketlerinde kurumsallaşmanın performans üzerine etkisi: Cemil Usta örneği
The effect of instutialization on performance in family enterprises: Cemil Usta case
- Tez No: 615689
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Aile şirketleri tüm dünya genelinde en yaygın olan şirketler olup ülkemizdeki şirketlerin de %95'i aile şirketidir. Bu tür şirketlerin büyüme kaydetmeleri ve varlıklarını devam ettirebilmeleri için uzun vadeli hedefler oluşturmaları ve yapılarını da değişen koşullara göre düzenlemeleri gerekir. Günümüz dünyasında çok hızlı değişim yaşanmakta olup bu durum rekabet ortamının daha yoğun ve zorlu olmasına yol açmaktadır. Bu şekilde değişen şartlar ve rekabet ortamında aile şirketlerinin varlıklarını gelecek kuşaklara aktarabilmesi de oldukça güçleşmiştir. Böyle bir çevrede aile şirketlerinin başarıyla yönetilebilmeleri için kurumsallaşmaları zorunludur. Kurumsallaşma, konu ne olursa olsun her türlü etkileşim ve iletişimde belirli kuralların hâkim olmasıdır. Sonuç olarak, kurumun işleyişindeki bütün süreçlerde uygun kuralların olması ve bu kuralların mümkün olduğunca yazılı olması, yani bir aile anayasasının olması ve gelecek ikinci kuşağın da, bu bakış açısına sahip olarak yetiştirilmiş olması gerekir. Bu araştırmanın amacı, aile şirketlerinde kurumsallaşma ve kurumsallaşmanın performans üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu bağlamda“Cemil Usta”şirketi üzerinde çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma neticesinde ilgili işletmenin kurumsallaşma ve performans düzeyinin oldukça iyi olduğu ve kurumsallaşmanın işletme performansını pozitif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Family businesses are becoming one of the major study areas of private organizations. %95 of the companies in Turkey has been run by family companies. A sustainable growth and continuous existence for these organizations depends on a set of long lasting goals and formalization of their structure. In today's world big and rapid changes take place in every area. These rapidly changing conditions cause competition more difficult and intense. In addition transferring family businesses' existence to the next generations has grown much difficult. Institutionalization process is necessary for these statute-organizations to be managed properly in such an environment. Institutionalization is number of policies applied on all kind of interaction and communication in the organization whatever the subject is. Consequently an organization should identify appropriate written rules for all kind of processes, adopt a family constitution and train following generation along this philosophy. The aim of this study is to investigate industrialization and the effects of industrialization on firm performance. In this context a case study was made on Cemil Usta. As a result of the study it has been found that the institutionalization and performance level of the related firm is very good and institutionalization affects positively performance.