Rekabet ihlallerinin özel hukuk sonuçları
Private law consequences of competition infrigements
- Tez No: 615702
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Vehbi Umut ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Atlantik'in her iki yakasında bulunan rekabet hukuku modellerinin çoğu bakımından geçerli olduğu gibi, Türk rekabet hukuku sitemimizde 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'daki prensiplerin yürürlüğünün sağlanması hususunda sadece Rekabet Kurumu değil, iki temel özel hukuk yaptırımı olarak düzenlenen“geçersizlik”ve“tazminat hakkı”vasıtasıyla yargı mercileri de tamamlayıcı rollerine istinaden görevli addedilebilecek biçimde inşa edilmiştir. Bahsi geçen mekanizmaların varlığı, rekabeti kısıtlayıcı anlaşma veya teşebbüs eylemlerinin caydırılması ve emredici rekabet normlarının etkinliğinin güçlendirilmesi bakımından hayati önemi haizdir. Bu bağlamda işbu tez ile, rekabet ihlallerinin özel hukuk sahasındaki sonuçlarına ilişkin genel esasların, doktrindeki görüşler ve bilhassa“on iki banka kararı”olarak anılan Rekabet Kurulu kararı ekseninde şekillenen yargı içtihadı ışığında ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As in the majority of the competition law systems on both sides of the Atlantic, the decentralisation of the enforcement of Turkish antitrust law principles set in place by the“Act on the Protection of Competititon”envisages enforcement not only by the Turkish Competition Authority, but also a complementary role for enforcement through litigation before the civil courts by means of two main private law sanctions: invalidity and right to compensation. The existence of such mechanisims is of vital in terms of strengthing the working of the competition rules and discouraging agreements or practices, which are are liable to restrict or distort competition. Within this context, this thesis aims to contribute to the existing literatüre by providing essential principles with respect to the consequences of antitust violations in the private law area under the light of the views in doctrine and relavant jurispundence, in particular, the Turkish Competition Board's pioneer judgement called“twelve banks decision”.