Gı̇rı̇şı̇mcı̇ şirketlerin ölçeklenmı̇ş şirketlere dönüşüm sürecı̇nde çevik organizasyon yaklaşımının performans üzerı̇ne etkı̇sı̇
The effect of agile organization approach on performance of start-up companies in transformation process to scaled companies
- Tez No: 615704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BÜYÜKBALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Girişimci şirketler, belirli bir ölçeğe ulaştıktan sonra ortaya çıkan yönetimsel ve insan kaynakları esaslı sorunlarını aşmak ve kişilerden bağımsız yapılarını oluşturmayı sağlamak için kurumsallaşırken, çevik organizasyon özellikleri göstermeye başlamıştır. Girişimci şirketlerin, tahmin edilemeyen ve değişen müşteri beklentilerini, piyasadaki tehdit ve fırsatların farkında olarak proaktif ve doğru zamanlama ile yüksek kalitede ve düşük maliyetle çevik bir organizasyon ile karşılaması, günümüz işletmelerinin küresel rekabet ortamında başarılı olmasını sağlayacak önemli bir kriter olarak görülmektedir. Bu çalışmada, girişimci şirketlerin ölçeklenmiş şirketlere dönüşüm sürecinde çevik organizasyon yaklaşımının işletme performansına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda vaka analizi yöntemi benimsenmiş ve“girişimci şirket”(start-up) olarak kurulup, kurumsal çeviklik uygulamalarına yer vererek“ölçeklendirilmiş şirket”(scale-up) seviyesine ulaşmış farklı sektörlerden beş şirket ile vaka analizi gerçekleştirilmiştir. Analizlerin sonucunda elde edilen veriler, çeviklik yaklaşımı ile organizasyonların işletme performansı arasında anlamlı bir ilişki bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Start-up companies have started to show agile organizational characteristics when they are becoming institutional, in order to overcome the problems that occurs after reaching a certain scale such as management and human resources problems along with establishing a structure that does not depends on people. Start-up companies' ability to meet unpredictable and changing customer expectations with proactive and accurate timing, becoming aware of opportunities and threats, providing high quality with low cost and an agile organization structure is seen as an important criterion that will enable today's businesses to succeed in global competition environment. This study aims to determine the effect of agile organization approach on performance of start-up companies in transformation process to scaled companies. For this purpose, case analysis questions were prepared and case analysis was carried out with 5 companies from different sectors that were established as“start-up”, and reached the“scale-up”level by applying agile organization practices. The data obtained from the analyses showed that there is a significant relationship between agility approach with business performance.