Afet ve acil duruma maruz kalmış bireylerde psikososyal destek uygulamalarının bireylerin günlük yaşantısına dönüş sürecindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of effectiveness of psychosocial support application to individuals subjected to disasters and emergency situation in terms of their return to daily life
  1. Tez No: 615705
  2. Yazar: DİLAY ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye afet yönetiminde geçmişten günümüze gelen psikososyal destek uygulamalarının nasıl geliştirildiği, ne şekilde uygulandığı ve bu uygulamaların bireylerdeki olumlu ve/veya olumsuz etkilerini değerlendirerek psikososyal destek müdahale planına katkı sağlamak aynı zamanda bireylerin günlük yaşamına dönüş süresinde psikososyal müdahalelerin ne şekilde etkinlik kazandığına dair bilgi sahibi olma amaçlıdır. Bu çerçevede farklı illerde afet ve acil duruma maruz kalmış 18 katılımcı ile alanda yapılan uygulamalar konusunda, öz değerlendirmesinde, ülke genelindeki çalışmaları değerlendirmesinde ve kavramsal içerikle ilgili görüş ve deneyimledikleri ile ortaya çıkan genel sorunları anlamak amacıyla yapılmıştır. Gerçekleştirilen analiz sonucunda bireylerin özellikle saha deneyimleri fazla olan kişilerden aldıkları psikososyal desteğin onların günlük yaşamına dönüş sürecinde daha etkin olduğu; iyileştirme dönemi çalışmalarında da doğru ve güvenilir yönlendirmelerin hızlı bir şekilde yapılması özellikle ifade edilmiş ve deneyimleri neticesinde psikososyal müdahalenin önemli bir katkısı olduğu ortaya çıkmıştır. Ülke genelindeki çalışmaların daha kurumlararası işbirliği düzeninde devam etmesi ve özellikle bireylerin maruz kaldığı ruhsal boyuttaki etkileri konusunda daha çok desteğin artırılması ve bu desteklerinde maddi destekler gibi 'normalleştirilmesi' ifade edilmiştir. Bu kapsamda araştırma, afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin geliştirilmesi için uygulama özelinde ve akademik çalışmalar çerçevesinde neler yapılabileceğine ilişkin öneriler ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to contribute to the psychosocial support plan by evaluating the positive and/or negative effects of psychosocial sıpport application from past to present time, how these applications have been developed, the way they have been applied, as well as gaining insight into how these psychosocial interventions are effective during their return to daily life. Within this framework, the study has been conducted with 18 individuals who have been subjected to disasters and emergency situations in different cities in order to comprehend commonly experienced problems and obtain their opinion about the performed application, self assessment, the conceptual content and evaluation of studies which are done nationwide. As a result of the analyses, it has been revealed that especially the psychosocial support which is given by people with more field experience proved to be more effective; that it is of great importance to show accurate and reliable guidance quickly during recovery period works and that psychosocial intervention has a considerable contribution as a result of their experiences. It is asserted that the nationwide studies should continue on a more inter-institutional collaboration and the support given especially in terms of the psychological effects which individuals suffer should be increased and lastly these supports should be“normalized”like financial support. In this scope, this study concludes with suggestions related to what can be done within the framework of application and academic studies in order to develop psychosocial support services for disasters and emergency situations.