Fırat Kalkanı bölgesinde yeniden yapılanma süreci: Sosyal politika uygulamaları
Restructuring process in the Euphrates Shield region: Social policy practices
- Tez No: 615726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmetler, Political Science, Social Services
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Suriye'de ortaya çıkan iç savaş, bölge ülkelerini özellikle de Suriye ile sınırı olan Türkiye gibi ülkeleri önemli ölçüde etkilemiştir. İç savaşla birlikte başlayan olaylar sonrasında bölgede birçok terör örgütü ortaya çıkmıştır. Bu süreçte terör örgütlerinin bölgedeki faaliyetlerini engellemek ve ulusal güvenliğini sağlamak amacıyla Türkiye tarafından askeri operasyonlar gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen askerî operasyonlardan birisi de Fırat Kalkanı Harekâtıdır. Bu çalışmada, Fırat Kalkanı Harekâtı sonucunda terörden temizlenerek güvenli hale getirilen bölgede yaşanan yeniden yapılanma süreci değerlendirilmiştir. İç savaş süresince, zorunlu göçe maruz kalan ve çeşitli problemlerle karşılaşan bölgede yaşayan insanların, Fırat Kalkanı Bölgesinde harekât sonrası temel kamu hizmetlerine erişiminde yaşanan değişim ve dönüşümler ele alınmıştır. Suriye'den gelen milyonlarca sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye, aynı zamanda gerçekleştirmiş olduğu Fırat Kalkanı Harekâtıyla, Suriyelilere kendi ülkelerinde hayatlarına devam edebilecekleri bir yaşam alanı oluşturmuştur. Çalışma kapsamında Suriye'de yaşanan gelişmelerin tarihsel akışı, iç savaşın başlamasıyla gelişen olaylar ve harekâta giden süreç de değerlendirilmiştir. Gerçekleşen harekât sonrası Fırat Kalkanı Bölgesi olarak adlandırılan bölgede ticari hayat, din hizmetleri, sosyal yardımlar, eğitim ve adalet sistemi gibi birçok alanda yaşanan gelişmeler ışığında yaşanan değişim ve dönüşüm sosyal politika uygulamaları çerçevesinden ele alınmıştır. Bu çalışma, hem politika ve proje yöneticileri ile yüz yüze gerçekleştirilen mülakatlar, hem de mülakatlara ek olarak sahaya (Fırat Kalkanı Bölgesi) yapılan seyahatler sonrası gözlemler ve bölge halkı ile görüşmelerden elde edilen bulguların akademik perspektifle incelenmesini ve sosyal politika açısından değerlendirilmesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The civil war in Syria; countries of the region especially in countries such as Turkey, which borders Syria, has been significantly affected. After the events that started with the civil war in the region, it has appeared in many terrorist organizations. In this process, Turkey has carried out several millitary operations to prevent the activities of terrorist organizations and to ensure national security in the region. One of the military operations was the Operation Euphrates Shield. In this study; as a result of the operation of the Euphrates Shield, the reconstruction process in the region, which was secured by cleaning the terror, was evaluated. During the civil war, in the Euphrates Shield Region, people living in the area exposed to forced migration and experiencing various problems. In this study, after the operation, the changes and transformations in the access to basic public services by people are discussed. Turkey is a country that most affected from Syria civil war and being home to millîons of refugees coming Syria. Turkey has created a habitat with the Euphrates Shield operation in Syria for Syrian people because of they can continue to their life safely. Within the scope of this study, the historical course of the developments in Syria, the events that started with the beginning of the civil war and the process to the operation were evaluated. The study is discussed many social policy issues that in the light of the developments in many areas such as commercial life, religious services, social assistance, education and justice system, the changes and transformations after the operation, in the Euphrates Shield Region. In addition to face-to-face interviews with policy and project managers; this study also covers the observation of the findings obtained from the interviews with the people of the region after the visits to the field (Euphrates Shield Region) and following the examination of the findings from the academic perspective.