René Magritte üzerinden etkilenen gelişen sanat eğilimleri
  1. Tez No: 615727
  2. Yazar: GÜNSEL DEMİRCİ DİNLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Psikoloji, Sanat Tarihi, Fine Arts, Psychology, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çoğu sanatçı gibi Rene Magritte de bilinçaltının ortaya çıkardığı rüya ve sembollerine ilgi duymuştur. Sürrealizm içerisinde kendilerini ifade eden yöntem ve birçok metodlar yer almaktaydı. Dünyada gelişimlere kulak veren Sürrealizm, Dada gibi akımlar Freud'un, psikolojik açıdan dünyanın keşfi için rüyaları, dil sürçmelerini, psikanalizi bilimsel bir platforma taşıyarak, bilinçaltını konuşturmayı denemiştir. Bilinçaltının kilidini açmak için kullandığı yöntemlerden biri, kişinin rasyonel değil sezgisel olarak düşündüğü“serbest çağrışım”metoduydu. Sürrealist sanatçılar, burjuva sınıfının yaslandığı ve kışkırttığı maddiyatçılık, akılcılık, işlevsellik ve bunların üzerindeki süsleyici örtüler gibi duran ahlak, estetik ve sanat gibi değerlere karşıydılar. Kendilerine ve topluma“yabancılaşan”sanatçılar, toplum dışı kalır ve yeni bir çıkış yolu ararlar. Sürrealist manifesto (Aralık 1924'ten itibaren La Revolution Surrealiste'nin içinde basılmıştır.) sonrası sanatçıların eserlerinde avangart etkilerin varlığı dikkat çekiciydi. Bu araştırma özellikle Rene Magritte öncesi dünyada Sürrealizm - Dada akımını ve buna bağlı sanat hareketleri, Rene Magritte sonrası dönem resim sanatında sanatçı yapıtlarında Sürrealist etkilerin incelenmesini amaçlar. Bu hedefte içeriği Rene Magritte-Sürrealizm, Sürrealizm-Dada, Freud-Michel Foucault üçgeni üzerinedir. Bu bakış açısında çok az kaynak parçalar halinde karşınıza çıkmaktadır. Bu parçalanmayı önlemek ve araştırmacılara kaynak olması üzerine çalışılmış bir tezdir.
Özet (Çeviri)
Like most artists, Rene Magrittes' interest was in the the symbols and dreams of subconscious that brougt out. In this movement, there were many procedures and methods that express themselves, Surrealism like the dada, which hears the developments in the world, has tried to make Freud speak the subconscious by moving psychoanalysis from dreams to language to a scientific platform for the psychologically discovery of the world. One of the methods he used to unlock the subconscious was opening free association ın method, which one thought intuitively, not rationally. Surrealist artists were against the values of morality, aesthetics and art, such as the materialism, rationality, functionality and the ornamental coverings on which the bourgeoisie classified and instigated. The artists, who are freshly alienated Kend to themselves and to society, remain out of society and seek a new way out. After the Surrealist manifest (published in La Revolution Surrealiste in December 1924), the presence of avant-garde influences in the works of the artists was remarkable. This research aims to examine the Surrealism - Dada movement in the pre – Rene Magritte world and the related artistic movements in the pre – Rene Magritte period. Rene Magritte-Surrealism, Surrealism-Dada, Freud-Michel Foucault's triangle is on this target. In this point of view, very few sources come in pieces. This is a thesis which has been studied to prevent distortion and to be a source for researchers.