Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda idari para cezaları ve itiraz yolları
In Turkish Social Security Law official penalties and objection paths
  1. Tez No: 273970
  2. Yazar: MUSTAFA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDİYE ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sosyal güvenlik hakkı vazgeçilmez en temel insan hakkıdır. Bu yüzdendir ki sigortalılık hakkından vazgeçilemez. Türkiye'de de sosyal güvenlik Anayasa ile teminat altına alınmış ve zorunluluk esası getirilmiştir.Sosyal güvenlikte bir çok yöntem olmasına karşılık günümüzün sanayi toplumlarında en temel sosyal güvenlik aracı ve korunma yöntemi sosyal sigortalardır. Sosyal sigortaların tesisinde bir takım yükümlülükler vardır. Bu yükümlülerin amacı kişilerin sosyal güvenliğinin sağlanması için gerekli bildirimlerin zamanında yapılmasını sağlamaktır.Sosyal sigortalarda bildirim yükümlülüklerinin zamanında yapılması önem taşımaktadır. Çünkü, kişilerin hak kayıplarının olmaması için bu şarttır. Bu yüzden sosyal güvenliği sağlamak ve kayıt dışı istihdamın önüne geçebilmek için sosyal sigortalarda bir takım yaptırımların uygulanması gerekmektedir. Bu yaptırımlardan en önemlisi kuşkusuz idari para cezalarıdır.Bu tezde sosyal güvenliğin sağlanmasına yönelik, sosyal sigortalarda bildirim yükümlülüklerini yerine getirmeyen ya da geç getirenlere uygulanacak idari para cezaları ve bu idari para cezalarına karşı Kuruma itiraz ve dava yolu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to social security is one of the basic human rights. Because of this, it?s not dispensable from being an insurance holder. In Turkey social security is also guaranteed within the constitution and it?s put on an obligatory base.Despite there are many ways for social security, in today?s complicated industrial society social insurance system is the basis for social security and protection. There are some obligations for the instruction of the social insurance system. These obligations intends on the essential notifications for providing social security of people to be made by the time.Fulfilling the notification obligations at the right time is very necessary in social insurance system. Otherwise there will be some losses of rights against people. Execution of some obligations and sanctions in social insurance system is necessary for providing social security and for hindering unregistered employment. The most important of these sanctions and obligations is administrative fines.This thesis is focused at the administrative fines aimed on implementation of the social security system and also analyses the objection and lawsuit ways to the Social Security Institution against these administrative fines.