Yabancı dil olarak İngilizce öğretmenlerinin yetiştirilmesinde kuram ve uygulama boyutuyla oluşturmacı yaklaşım
Training of English teachers as a foreign language with constructivist approach with its theory and practice dimension
- Tez No: 615744
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TÜLİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hızla değişen günümüzün dünyasında eğitim ve yabancı dil eğitimi kavramlarının yeni anlamlar kazanması kaçınılmazdır. Oluşturmacılık yaklaşımı eğitime bütüncül bir dünya görüşü, işbirliği, çeşitlilik ve eşitliğe saygı, özerklik ve özfarkındalığı destekleme, başarıya doğru rehberlik etme, dünyadaki ilişkileri sorgulama, eğitim uygulamalarını değerlendirme, hayatı her açıdan tartışma, dünya ve toplumlardaki güç ilişkilerine karşı eleştirel olma gibi yeni görüşler getirerek yeni açılımlar sağlayabilir. Yabancı dil eğitimi bireylere kendi varlıklarını diğer varlıklarla karşılaştırma olanağını vermektedir, bu da daha fazla hoşgörü ve saygıyı beraberinde getirmektedir; bu şekilde yeni bir dünyanın ortaya çıkmasını mümkün kılabilir. Bu bağlamda, özfarkındalığı gelişmiş bireyler yetiştirmek oluşturmacı görüş açısından önemlidir. Demokratik ve barışçıl dünya düzenini oluşturabilecek yabancı dil öğretmenlerini yetiştirmek başlangıç noktası olabilir. Oluşturmacı yaklaşıma göre bilgi, toplumsal ilişkiler içinde bireyler tarafından etkin olarak oluşturulan bilişsel yapılardır. Demokratik ve barışçıl dünya görüşü, karşılığında bireyler ve uluslar arasındaki ilişkileri geliştirecek etkin bir yabancı dil eğitimi aracılığıyla yayılabilir. Yabancı dil öğretmenlerini işbirliğini, özerkliği, özfarkındalığı, sorgulamayı, sürekli değerlendirmeyi ve tartışmayı destekleyen ortamlarda yetiştirmek hayati önem taşımaktadır. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerini böyle özelliklere sahip bir ortam içinde yetiştirilmesi yolunda öneri niteliğinde bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this age of fast changes it is inevitable to transform the concepts of education and foreign language teaching. Constructivism is likely to transform the notion of education bringing new perspectives such as a holistic world view, collaboration, respect to variety and equality, supporting autonomy and awareness, guiding to success, questioning relationships in the world and world affairs, evaluating educational processes and activities, discussing every aspect of life, being critical in terms of power relations in the societies and the world. Foreign language learning helps individuals to compare and contrast their own being with other beings, thus brings more tolerance and respect, which would enable a more democratic world to emerge. In this aspect, training people towords self-awareness is essential in constructivist view. The starting point could be training foreign language teachers through whom democratic and peaceful world order would be realized. According to constructivist approach knowledge is a cognitive construct actively constructed by individuals via societal relationships. The spread of democratic and peaceful world view could be achieved through active foreign language teaching which in return could develop the interpersonal and international relationships. It is of vital importance to train foreign language teachers in environments that support collaboration, autonomy, awareness, questioning, constant evaluation and discussion. This study aims at developing a guiding model in training English language teachers in an educational environment having such traits.