Üniversite öğrencilerinin güvengenlik düzeylerinin benlik kurgusu ve beş faktör kişilik özelliklerine göre incelenmesi
An examination of university students assertiveness levels according to self construal and five factor personality traits
- Tez No: 615766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA TUZGÖL DOST
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin güvengenlik düzeylerini beş faktör kişilik özellikleri, benlik kurgusu, cinsiyet ve sınıf düzeyine göre incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara'da bir devlet üniversitesinde öğrenimlerine devam eden 507 (194 erkek, 313 kadın) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Voltan Acar Kendini Belirleme (Güvengenlik) Envanteri, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi, Toplulukçu-İlişkisel-Bireyci Benlik Kurgusu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Beş faktör kişilik özellikleri ile benlik kurgusu boyutlarının üniversite öğrencilerinin güvengenlik düzeylerini yordama gücünü belirlemede çoklu doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Öğrencilerin güvengenlik düzeylerinin cinsiyete göre manidar farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için bağımsız örneklemler t testi kullanılmıştır. Sınıf düzeyine göre lisans öğrencilerinin güvengenlik düzeylerini karşılaştırmada ise tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 21.00 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre dışa dönüklük, nevrotizm / duygusal denge, yumuşak başlılık ve deneyime açıklık kişilik özellikleri ile bireyci ve toplulukçu benlik kurgusu özellikleri üniversite öğrencilerinin güvengenlik düzeylerini manidar bir şekilde yordamaktadır. Ayrıca lisans öğrencilerinin güvengenlik düzeylerinin cinsiyete ve sınıf düzeyine göre manidar bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. İlgili bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the assertiveness levels of undergraduate students with regard to gender, class level, self construal and five factor personality traits. The participants consisted of 507 (194 male, 313 female) undergraduate students who continue their education a state university in Ankara. In this research, Assertiveness Inventory, Adjectives Based Personality Test, Relational-Individual Collective Self Construal Scale and Personal Information Form were used in order to collect data. The multiple regression analysis to benefit from define five factor personality traits and self construals predictive power of the levels of assertiveness. Independent samples t test was used to determine whether significant difference university students level of assertiveness according to gender. One Way Anova was used in the analysis comparison of assertiveness level in undergraduate students accordance with class level. SPSS 21.0 package was used for statistical analysis. According to findings of research, the extraversion, neuroticism, agreeableness, openness to experience personality traits and individualist and collectivist self construal features significantly predicted the undergraduate students levels of assertiveness. Also, the levels of assertiveness undergraduate students was not significant difference accordance with their gender and class level. Related findings were discussed in the light of literature and were made suggestions.