Ebelerin doğum eyleminde kanıt temelli uygulamalara yönelik tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the scale of attitude towards evidence-based practices in during labor of midwives
- Tez No: 709139
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ZENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Araştırma, "Ebelerin Doğum Eyleminde Kanıt Temelli Uygulamalara Yönelik Tutum Ölçeği'ni geliştirmek, geçerlik ve güvenirliğini incelemek amacıyla metodolojik olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Eylül 2020 - Ocak 2021 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı'na bağlı İstanbul Avrupa Bölgesinde yer alan üç hastane örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden elektronik posta ile çalışmaya katılan 490 ebe oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak sosyodemoğrafik özellikler formu, Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği (KDHYT) ve araştırmacılar tarafından geliştirilen Ebelerin Doğum Eyleminde Kanıt Temelli Uygulamalara Yönelik Tutum Ölçeği kullanıldı. Ölçeğin geçerliliği, kapsam, yüzeyel yapı ve ölçüt geçerliliği ile, güvenirliği ise; test-tekrar test ve iç tutarlılık kapsamında cronbach alfa katsayısı, madde toplam analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Uzman görüşüne sunulan 86 maddelik taslak ölçekte Kapsam Geçerlik İndeksi (KGİ) 0,80'den küçük olan maddeler çıkarılarak ölçeğin ortalama KGİ 0,893 olarak saptandı. Ölçeğin pilot uygulaması 30 ebe ile gerçekleştirildi ve sonucunda 12 madde taslak ölçekten çıkartıldı. Ölçeğin açıklayıcı faktör analizinde toplam varyansın %57,23'ünü açıklayan, faktör yük değeri 0,40 üzerinde olan dört faktörlü bir yapı ortaya çıktı. Ölçüt geçerliliği KDHYT ölçeği ve Ebelerin Doğum Sürecinde Kanıt Temelli Uygulamalara Yönelik Tutum Ölçeği arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki ile doğrulandı. Madde toplam puan korelasyonu değerlerinin pozitif ve 0,20 üzerinde, ölçeğin toplamında Cronbach alfa katsayısı ideal, alt boyutlar arasında iyi düzeyde olduğu belirlendi. Sonuç: Ölçeğin doğum sürecinde önerilen kanıtlara yönelik tutumlarını değerlendirmede yararlanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğu saptandı. Anahtar Kelimler: Ebelik, Geçerlik, Güvenirlik, Kanıta dayalı uygulamalar, Ölçek geliştirme
Özet (Çeviri)
Aim: The present study was conducted methodologically to develop Midwives' Attitude Scale Toward Evidence-Based Practices in Labor and examine its validity and reliability. Materials and Methods: The universe of the current study consisted of three hospitals located in the Istanbul European Region, affiliated to the Ministry of Health of Turkey, between September 2020 and January 2021. The sample of the study consisted of 490 midwives who participated in the study via e-mail. Sociodemographic characteristics form, Evidence-Based Nursing Attitude Questionnaire (EBNAQ), and Midwives' Attitude Scale Toward Evidence-Based Practices in Labor were used to collect data. The scale's validity was evaluated by scope, surface structure, and criterion validity. Its reliability was measured by test-retest, Cronbach's alpha coefficient within the scope of internal consistency, and item-total analysis. Results: The mean CGI of the scale was 0.893 by removing the items with a Content Validity Index less than 0.80 in the 86-item draft scale submitted for expert opinion. The face validity of the scale was conducted through a pilot study with 30 midwives. As a result, 12 items were removed from the draft scale. In the explanatory factor analysis of the scale, a four-factor structure with a factor load value above 0.40, which explained 57.23% of the total variance, emerged. Criterion validity was confirmed with a moderately significant positive correlation between Evidence-Based Nursing Attitude Questionnaire (EBNAQ) and Midwives' Attitude Scale Toward Evidence-Based Practices in Labor. Item-total score correlation values were positive and above 0.20. Cronbach's alpha coefficient was ideal in the scale's total and reasonable among the sub-dimensions.