Plastik enjeksiyon kalıplarında etkin soğutmanın incelenmesi
The investigation of cooling effects in plastic injection molds
  1. Tez No: 616008
  2. Yazar: VOLKAN MAZILIGÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada otomotiv sektöründe kullanılan endüstriyel bir ürüne ait plastik enjeksiyon kalıbında; tasarım ve konstrüksiyon değiştirilerek kalıbın soğutulma etkinliği artırılmıştır. Yapılan çalışmada bu ürün için yeni bir kalıp tasarımı yapılmıştır. NX 7.5 tasarım programı kullanılarak yapılan yeni kalıp tasarımı sonrası Moldflow Insight 2014 analiz programı ile eski ve yeni kalıp tasarımları için moldflow analizleri yapılmıştır. moldflow analizleri sonrası çıkan sonuçlar değerlendirilerek yeni tasarımın soğutma etkinliği doğrulanmış ve yeni tasarıma göre ikinci bir kalıp imalatı yapılmıştır. Eski kalıp ve yeni kalıp için soğutma süresi dışındaki enjeksiyon parametreleri sabit tutularak denemeler yapılmıştır. Yapılan denemelerde; yeni kalıp soğutma süresinde eski kalıp soğutma süresine göre düşme olduğu görülmüştür. Soğutma süresinin düşürülmesine bağlı olarak kalıp çevrim süresinin de düştüğü görülmüştür. Kalıp çevrim süresinin düşürülmesinin yanında konstrüksiyonda yapılan değişikliklerle ürün kalitesinde de iyileştirmeler sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, cooling efficiency of the mold is increased by changing the desing and construction in use for an industrial product's plastic injection mold and a new mold design is made for this product. After making a new mold design by using NX 7.5 design programming, moldflow analysis are realized through Moldflow Insight 2014 programming for the new and old mold designs. New designs' cooling effectiveness is confirmed by assessing the results of analysis and a new mold is produced according to new design. Experiments are performed at constant injection parameters except cooling time, as a changable parameter. According to experiment results of new mold design, it is observed that the decrease in cooling cycletime, accordingly decrease in molding cycletime too. In addition to reducing the cycletime of molding, product quality is also improved with the changes on construraction.